Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíženci – Slunce v Blížencích

 

Jak poznáme Blížence

 

    Jestliže se vám stává, že v přítomnosti osoby ve znamení Blíženců máte pocit, že vidíte dvojitě, nemusíte si hned vyměňovat brýle. Jen si připomeňte, že Blíženci jsou znamení dvojčat, a proto má tato proměnlivá osobnost dvě stránky. Chvíli je vidíte, chvíli ne. Byla to láska, kterou jste na okamžik zachytili v tom měnícím se výrazu? Nenávist? Extáze? Inteligence? Idealismus? Lítost? Radost? Proměny pod vlivem planety Merkur jsou stejně fascinující jako psychedelická světla na diskotéce. Je těžké říci, kde končí realita a začíná iluze. Smísí se - a potom se zase oddělí.

    Chcete-li tuto všestrannou bytost najít, vyžaduje to trochu předvídavosti. Jeden den je tu a příští den někde jinde. Zcela nečekaně. Blíženec dokáže měnit šaty, zaměstnání, milence nebo domov stejně rychle, jako mění svá rozhodnutí, což je zatraceně rychle. Chcete-li se o tom přesvědčit, nevyjdete z pohybu. Mohli byste zkusit knihkupectví. Rád se probírá knihami, protože k zjištění obsahu.mu stačí krátké prolistování. (Není náhodou, že John F. Kennedy dovedl číst velmi rychle.) Tito lidé také mají ten ohavný zlozvyk přečíst nejdřív poslední stránku. Jestli znáte Blížence, který někdy přečetl knihu od začátku do konce, aniž by se v půlce začal nudit, pošlete ho do muzea jako kuriozitu (nebo se podívejte, jestli má ascendent v Býku, Kozorohu či v jiném vytrvalejším znamení). Blíženci v knihách rádi přeskakují a tento způsob uplatňují i v jiných oblastech než čtení.

    Určitě najdete pár Blíženců v rozhlasových stanicích, firmách zaměřených na styk s veřejností, vydavatelstvích, telefonních službách, automobilových salónech nebo reklamních agenturách - najdou-li si chvilku času mezi jednotlivými schůzkami. Setkáte-li se s touto rtuťovitou osobností, pečlivě ji studujte, i když budete vyčerpáni jejím sledováním. První věc, které si všimnete, je nervózní energie; která praská ve vzduchu kolem ní. Má-li Měsíc ve Štíru, Vahách, Raku nebo Kozorohu, možná nebude tolik vibrovat, ale tato energie je latentní a ucítíte její přítomnost pod vlivem postavení ostatních planet. Čas od času bude Blíženec hovořit zvolna, ale většina z nich mluví rychle. A všichni rychle poslouchají.

    Muž či žena, Blíženec nemá moc trpělivosti s konzervativci a staromilci nebo s lidmi, kteří se nemohou rozhodnout, jaký mají na určité otázky názor. Blíženci.vědí, jaké je jejich stanovisko, aspoň pro tuto chvíli.

    Pokud Blíženec nemá konfliktní ascendent, je zpravidla štíhlý, čilý a nadprůměrně vysoký. Mnozí mají drobné, ostré rysy, jako kdyby byli vřezaní do kameje: Najdete některé s hnědýma očima, ale většina má nádherné, křišťálově průzračné oříškově hnědé, modré, zelené nebo šedé oči, které těkají z místa na místo. Tito lidé nikdy neulpí pohledem na jednom předmětu více než několik vteřin. Jejich pozorné, nepokojné oči jsou často nejvýraznějším poznávacím znamením. Plet mají spíš bledou, přesto se však snadno opalují a podle toho je v létě poznáme. (V zimě mají často ošlehané tváře od jízdy na lyžích.)

    Vyzařuje z nich dychtivost, okamžitě projevují přátelství a jsou typičtí rychlými, ale ladnými pohyby. Vlasy mohou být světlé nebo tmavé nebo oboje -jakoby melírované. Dvojčata, vzpomínáte? Nos je většinou dlouhý a rovný nebo drobný v každém případě dobře formovaný. Muži často trpí pleší (zřejmě v důsledku té velké aktivity mozku) a obě pohlaví mají obvykle vysoká čela.

    Většinou je chyba pokoušet se připoutat Blížence k jednomu místu nebo k jedné myšlence. Vždycky je chyba vyprovokovat je k souboji v důvtipu, protože se s neobyčejnou lehkostí dovedou ze všeho vymluvit. Myslí rychle vestoje i v každé jiné poloze, dovedou být ostře satiričtí a jsou chytřejší než téměř všichni ostatní. Některým působí škodolibé potěšení vyvést z konceptu pomalejší mozky svými bleskovými duševními procesy. Jak by se vám líbila debata s Bobem Hopem?

    Červnový člověk se někdy vedle vás znenadání objeví jako pták, který zvědavě prozkoumá scénu a rychle zase odfrčí; ještě než stačíte pozdravit. Často se setkávám s přítelem na zákusek a kus řeči. Je mu něco mezi pětatřiceti a čtyřiceti, ale pořád vypadá jako univerzitní student, což je pro Blížence typické. Chvíli udržujeme příjemnou konverzaci, kdy jeden druhého přerušujeme a lehce přebíháme od jednoho tématu k druhému. Potom hledám v kabelce pudr nebo tužku, vzhlédnu - a můj přítel se mezitím jako by kouzlem rozplynul i s účtenkou. (Méně vyspělí jedinci využívají této hbitosti k tomu, že zmizí a účet vám nechají.) Když se takhle vypaří, vždycky se nervózně rozhlížím a najednou ho uvidím - jak telefonuje nebo na mě vesele mává od dveří, než zmizí do neznáma.

    Tento Blíženec se nedávno zasnoubil s báječnou dívkou ve znamení Vodnáře (pokud vůbec někdo dokáže zvládnout nepolapitelného Blížence, je to Vodnář) a týden před svatbou by se každý vsadil; že se z toho nějak vyvlékne a do kostela nedorazí. Ale dorazil. Blíženci vás dokážou překvapit. Zvlášť když jsou zamilovaní.

    Jedna z mých oblíbených Blíženců je žena a Merkur, která - typicky - vlastní firmu Belles Limited, což je telefonní informační služba v New Yorku. Asi proto, že je přilepená k telefonu čtyřiadvacet hodin denně, už neběhá tak lehce jako dřív, takže ji těžko můžete nazvat hbitou, protože má zřídka příležitost opustit místo v ústředně. Přesto působí dojmem, jako by létala, dokonce i když se nehýbe. Jako většina žen v Blížencích má neobyčejně hezký, zajímavý obličej, z jehož každého rysu vyzařuje inteligence, a ruce jí čile poletují ve vzduchu jako ptáci. Pomocí šarmu a důvtipu vyřeší každý problém během mrknutí svého jasně modrého oka. Pozorovala jsem ji, jak zákazníkovi sehnala hlídání pro děti a dvě morčata, sestavila seznam na nákup potravin, vypsala dvaatřicet šeků (jedna z jejích oblíbených činností), zatelefonovala broadwayskému producentovi na jeho jachtu v Karibském moři, poslala devět telegramů, složila prádlo celé rodiny, vypracovala týdenní schéma služeb pro své operátory, našla manželovu modrou kravatu, sepsala pro něj instrukce, kde může synovi koupit tropické rybičky, pořídila polaroidem čtyři snímky jejich psa, otevřela a přečetla si účty za minulý měsíc (načež je nepřítomně odhodila do koše), pomohla filmové společnosti najít herečku, která ovládá šest jazyků, a vzbudila telefonem dvanáct klientů - to vše v rozmezí jedné hodiny, přičemž neopustila svou otáčecí židli. Zkuste to překonat.

    Tajemství spočívá v dualitě Blíženců. Mohou dělat dvě věci najednou s menším úsilím, než potřebuje většina z nás na jednu. Ženy Blíženci často současně žehlí, krmí dítě a telefonují. Někteří lidé přísahají, že všichni Blíženci se narodili s telefonním sluchátkem v každé ruce.

    Jakákoliv rutina v nich vyvolává pocit, že jsou jako ptáci v kleci s ustřiženými křídly. Zuřivě nenávidí stereotypní a monotónní činnost. Zpravidla nejsou zrovna dochvilní (nemají-li ascendent v Panně, v kterémžto případě se z nich stane lidský budík). Typický Blíženec však vždy chodí pozdě. Ne proto, že zapomene čas schůzky, ale protože ho po cestě něco zaujme a rozptýlí. Jeho neklidná povaha vyžaduje neustálé vzrušení a změnu, jinak je sklíčený a nevrlý.

    Máte-li přítele Blížence, asi jste už zažili jeho běžný zvyk, který vám tak leze na nervy, že z něho jednou dostanete žaludeční vředy Navrhne vám nějakou činnost, jako například zajít k němu do bytu (zřídkakdy má vlastní dům - to je příliš trvalé) nebo jít na starý film s Humphreym Bogartem, který promítají společně s komedií (dvojitý program, pochopitelně), zahrát si minigolf nebo se stavit v baru na pár koktejlů Krvavá Mary. Jste unavení a na cestě domů. Poděkujete mu a omluvíte se. Blíženec vás neodbytně přesvědčuje. Obrátí na vás své andělsky modré (nebo želené či hnědé) oči a zahalí vás svým šarmem. Mluví tak rychle a jeho úsměv je tak podmanivý, že po chvíli podlehnete. Půjdete s ním. Má několik pochůzek, takže vám řekne, že se s vámi asi za hodinu setká na rohu. To jste nečekali a začnete couvat, ale on zase použije svoji osvědčenou techniku a nakonec souhlasíte, že na něj počkáte. Je to pěkná otrava muset zabít hodinu času a navíc vás bolí nohy, ale vydržíte to a ve stanovený čas čekáte na rohu. Jim tam dorazí trochu zadýchaný s půlhodinovým zpožděním. Hádejte co? Rozmyslel si to. Je opravdu utahaný. Rozhodl se, že půjde domů spát - a roztočí to až zítra. Nevadí vám to, že ne? Jenom Blíženec se v takové chvíli vyhne ráně pěstí do brady. Ale podaří se mu to. Odpustíte mu, a co je opravdu směšné, příští den se s ním skutečně setkáte, jako kdybyste neměli všech pět pohromadě. Můžete vinit jedině sebe, že jste mu podlehli. Až vás příště zase nechá na holičkách, bude vám to patřit. Neměli jste se nechat obalamutit.

    Červnoví lidé mají hluboce zakořeněnou potřebu zakrývat své pravé motivy. Stejně jako Ryby cítí nutkání chovat se způsobem, který zcela odporuje jejich skutečným přáním. Ovšem tato úžasná všestrannost a snadnost vyjadřování Blíženců z nich dělá výborné politiky, neřkuli experty na poli mezilidských vztahů. Blíženec ví, jak vás odvrátit od vašich nejpevnějších přesvědčení. Svým duševním karate vás zkroutí jako preclík, přinutí vás s ním souhlasit a ještě ho mít rád za to, co vám provádí. Pokud přesto nastanou problémy, instinktivně zná vaše slabiny a dovede jich pomocí bystrého myšlení i jazyka mistrně využít.

    Zajímavá věc se týká Blížencovy schopnosti psát. Toto znamení totiž řídí psaný projev. Proto prakticky každý muž či žena narozená v Blížencích umí vykouzlit chytré fráze. Spousta z nich píše proslovy, reklamy, komentáře k dokumentárním filmům, hry a knihy. Z knih jsou to romány, učebnice, literatura faktu a životopisy, ovšem zřídkakdy vlastní. A je velmi vzácné objevit Blížence, který píše rád osobní dopisy. Typičtí Blíženci také neradi odepisují a donekonečna to odkládají.

    Na první pohled se to může zdát rozporné, ale důvod je jasný, když si uvědomíte jejich neochotu vyjádřit pevné stanovisko. Váhají zapsat svoje myšlenky, protože instinktivně vědí, že čemu věří dnes, tomu nemusí věřit zítra - a nechtějí se psanou formou k ničemu zavazovat: Jen málo Blíženců potřebuje varování právníků: "Řekněte to, ale nic nepište." S tímto obranným mechanismem se narodili. Překvapující počet autorů v tomto znamení používá pseudonym a dokonce i průměrný Blíženec si dřív či později najde důvod bud' změnit jméno nebo aspoň používat přezdívku. Toto pravidlo je uplatňováno tak důsledně, že na něj můžete vsadit poslední pětník.

    Skoro každý Blíženec ovládá víc než jeden jazyk a nejoblíbenějším je francouzština. Tito lidé prostě excelují se slovy, tak či onak. Dokážou prodat kostky ledu Eskymákovi nebo sny pesimistovi. Jestli se vám podaří je přistihnout při nějakém úskoku, změní téma tak rychle a nasměrují konverzaci jinam tak obratně, že místo nich skončíte na lopatkách vy. Někdy může tato tendence balamutit lidi vést k nečestnosti až kriminalitě, ale ne tak často, jak byste si mohli myslet. I když tento talent může občas Blížence svádět k životu opředenému lžemi a podvody, většina z nich je pro kriminální život příliš idealistická. Přesto je třeba přiznat, že Merkur je výtečně vybavil k úspěchu na tomto poli - a zvolí-li si takový život, jsou z nich nepřekonatelní podvodníci. Jsou manuálně tak zruční, že jako kapesní zloději, padělatelé šeků nebo bankovek jsou málokdy přistiženi.

    Když narazíte na výmluvného obchodníka s ojetými auty narozeného v červnu, který vám řekne, že ta modrá fordka měla pouze jednoho předešlého majitele - seschlou babičku, která s ní jezdila jen každou sobotu do kostela - uděláte dobře, když se zeptáte na jméno toho kostela a zjistíte si jméno oné babičky (pokud ovšem není také Blíženec). Ale vážně. Pokud nemají v horoskopu výrazně poškozené planety, je většina Blíženců čestná.- a někteří až moc. Zdá se, že jdou z extrému do extrému. Přesto všichni - od zloděje přes podvodníka k váženému občanovi - neodolají pokušení občas přibarvit nějakou příhodu. Samozřejmě to není lhaní. Pouze představivost.

    Jako propagační nebo reklamní pracovníci jsou Blíženci absolutní jedničky. Nikdo se jim nevyrovná, dokonce ani Beran. I když mohou tuto činnost provádět naprosto poctivě a otevřeně, málo lidí má dostatek sil, aby vydrželi kombinaci Blížencova kouzla osobnosti a pronikavého intelektu, což samo o sobě je vůči nim nefér. Když se pustí do užitečného úkolu prodat něco, co lidstvo silně potřebuje a chce, usmějí se na ně andělé a my můžeme děkovat lidem zrozeným v tomto znamení za mnoho úžasných a trvalých výdobytků, které jsou pro nás všechny přínosem. Srdcem je každý Blíženec prodavač, včetně jezuitů a protestantských misionářů: Vezměte si dva naprosto odlišné příklady, které to dokazují. Blíženec John F. Kennedy prodal celému světu zářící ideál - a Blíženec Michael Todd prodal Broadwayi pár snů. Každý je svým způsobem Merkurovo dítě. Je dobře známo, že jak svět, tak Broadway jsou značně otupělé a prodat jim něco není vůbec lehké.

    Blíženci potřebují k osvěžení svých pracovitých mozků dvakrát víc spánku než ostatní. Naneštěstí ho málokdy mají dost, protože jsou velmi náchylní k nespavosti. Nicméně by se měli snažit odpočívat, odpočívat a zase odpočívat, aby si zahojili vypjaté nervy a obnovili přetížené mozkové buňky, protože jim neustále hrozí nervové vyčerpání. Doušky svěžího, nezamořeného vzduchu a kádě slunečního svitu jsou také nezbytné, chtějí-li uniknout pobytu v nemocnici: Nedostatek těchto ozdravujících prostředků spolu s potlačením aktivity mohou Blížencům způsobit úrazy a infekce postihující ramena, ruce a prsty. Mohou mít slabé plíce a zažívací ústrojí. Tém, kteří zanedbávají své zdraví, hrozí problémy s nohama, zády, vyměšováním, dále artritida, revmatismus a migrény. Zvláštní je, že se mohou nervově zhroutit spíš z nudy a nuceného pobytu doma než z přehnané aktivity.

    V hloubi své zvídavé, netrpělivé povahy hledají Blíženci ideál a jejich hlavní problém je rozpoznat, co to je. Může to být cokoliv, protože jejich fantazie nemá hranice. Peníze, sláva, moc, láska a kariéra jim nikdy nestačí. Merkur táhne Blížence výš a výš a dál a dál - se svůdným příslibem něčeho opět o ždibec lepšího. Tráva vždy vypadá zelenější na druhé straně cesty. Obloha je modřejší za dalším oceánem: Hvězdy svítí jasněji na nějakém jiném místě. Co vlastně hledají? Třeba nějaký ukrytý, dosud neobjevený kontinent v sobě samých. Blíženci jsou duševní hledači.

    Oči mají bystré a nadání četná. Mají výborný smysl pro humor, takt, pohotovost, diplomacii, ale chybí jim vytrvalost a trpělivost. Příliš rychle vyměňují staré dobré věci za nové a nevyzkoušené a potom toho litují. Přes množství lidí kolem sebe sdílejí své nejhlubší city jen s jediným trvalým společníkem - jejich dvojčetem, svým druhým já. Jejich pravým domovem je vzduch. Země je jim cizí.

    Dovedou vylákat ptáka z hnízda a dát mu zazpívat pět nových písniček. Ale jejich neklidná dupe může snadno přehlédnout ptáčka štěstí, který smutně čeká rok za rokem na jejich vlastním dvorku. Tito lidé rádi nosí jasně žlutou, zelenou, modrou, stříbrnou a šedou a jejich nálady odráží třpytivý akvamarín. Jejich lehký dotek připomíná jemnou vůni konvalinek a vydechují svěží příslib nejzelenějšího kapradí v nejhlubší části lesa. Avšak Merkurův chladný kov rozpolcuje Blížence dvojími touhami, dokud se nezastaví a nepočkají-a nenaslouchají - tlukotu vlastního srdce.

 

Muž Blíženec

 

    Být zamilovaná přináší příjemný pocit tepla a bezpečí. To blažené vědomí, že někoho máte - že už nejste sama. Všechny předchozí pochybnosti se vypaří. Pokud ovšem nejste zamilovaná do muže ve znamení Blíženců, což vezme onomu pocitu "tepla a bezpečí" poněkud půvab. Muži Blíženci se nejlépe přizpůsobíte, když ho v pondělí pošlete pro chleba a nečekáte ho dřív než ve čtvrtek. Nikdy ho nevyhlížejte a nikdy se mu nevěšte na paty, když chce odejít.

    Pokud jste se dostatečně vytrénovala a smířila se s jeho neklidnou, nepředvídatelnou povahou, máte šanci, že váš vztah vydrží. Ale nesmíte trvat na "blaženém vědomí, že někoho máte". Zřejmě si nebudete nikdy jista, kdy budete tohoto muže mít, a to patrně vyvolá opět pochybnosti, které se měly s láskou vypařit. Je pravda, že když milujete Blížence, nebudete sama. To určitě ne. Budou s vámi nejméně dva lidi - a oba budou on. Víte přece, že se narodil ve znamení dvojčat. V jeho případě nejde nikdy o jednovaječná dvojčata. Duální povaha Blíženců se skládá ze dvou zcela odlišných osobností. Váš partner může být dokonce jedním z těch mužů, kteří jsou trojčata nebo čtyřčata, a to už máte doma pěknou společnost, i když jste s ním sama.

    Typický Blíženec je oblíbencem každé hostitelky. Má rád lidi. Čím víc, tím lépe. Těžko najdete Blížence, který by neovládal roztomilou konverzaci. Má vynikající vkus, hýří vtipnými poznámkami a jeho komplimenty jsou mistrovskými díly hřejivé upřímnosti. Také má obvykle vybrané způsoby a jeho společenská obratnost a pohotovost drží zábavu v pohybu.

    Znáte ty lovy kuriozit, kdy se utvoří dvojice mající za úkol obstarat seznam podivných věcí, jako třeba vlas z hlavy slavné filmové hvězdy a kus pijáku ze stolu policejního náčelníka, a ta dvojice, která přinese nejvíc položek ze seznamu, dostane odměnu? Tak to je Blížencova oblíbená zábava, protože přitom má největší možnost být ve styku s různými lidmi a přemísťovat se z místa na místo - a on hledá oboje.

    Potkáte-li ho poprvé na některé ze společenských událostí, kde předvádí své fascinující proměny osobnosti, jste ztracená. Budete přesvědčena, že je to nejzajímavější, nejinteligentnější a nejvíc vzrušující muž, jakého jste kdy potkala. Nikdo nemůže této analýze odporovat. Zřejmě je. Není divu, že na vás tak zapůsobil. Ale než mu dovolíte, aby změnil vaše příjmení, přesvědčete se, že dokážete čelit nejisté budoucnosti s mužem, jehož vrtochy se mění podle větru a jehož životní cíle se mohou drasticky změnit ještě před koncem líbánek. Blíženec Walt Whitman jednou napsal tyto verše: ,;Odporuji si?... Obsahuji v sobě zástupy lidí." Ať si to uvědomoval nebo ne, vystihl tím Blížencovu povahu.

    Jeden den vás váš partner navštíví s opičkou na rameni a navrhne návštěvu blešího cirkusu. Přinese vám květiny, parfém, gramofonovou desku nebo pár knih; z nichž jednu možná dokonce napsal sám. Hodiny budou ubíhat jako splašené, zatímco vy se budete vyhřívat na slunci jeho veselé a spokojené nálady, budete se smát jeho chytrým vtipům a tát pod jeho galantním šarmem. Řekne "miluji tě" na sto různých způsobů, jak to nikdo jiný na světě nedovede.

    Příští den vám zavolá a z nevysvětlitelných důvodů zruší schůzku, takže se vám v hlavě bude honit všechno možné. Žertoval jenom, když říkal, že vás miluje? Má jinou? Má nějaké problémy? Vaše obavy mohou být oprávněné, ale taky ne. Za týden se zase objeví plný sarkastických poznámek, náladový a podrážděný. Bude netrpělivý, kritický a urážlivý. Bude kritizovat vaše boty, rtěnku nebo váš literární vkus a bude vážně pochybovat o tom, že vy dva můžete být spolu šťastní. Anebo bude zasmušilý a odtažitý a jeho mysl bude bloudit někde v dálavách. Nemá cenu se ptát proč, protože stejně nedostanete žádnou rozumnou odpověd.

    Podaří-li se vám přežít tuto zkušenost, za pár dní budete se svým vyvoleným v galerii, divadle, muzeu, knihovně nebo opeře a budete úplně hypnotizovaná jeho znalostmi a šíří zájmů. Bude neobyčejně něžný, plný křehkých motýlích snů a nadějí do budoucnosti. Potom vás požádá o ruku. Tak, zčistajasna. Rychle jako blesk. Zapomenete na předešlé hromy a bouřkové mraky a déšť, řeknete "ano", než si to rozmyslí, a máte to - jste zasnoubená se záhadou.

    Ano, řekla jsem záhada. Očekáváte-li něco jiného - třeba muže, který je vyrovnaný a trpělivý, který si s vámi hraje na šťastný manželský pár, zatímco život a láska plují hladce jako gondola v romantických Benátkách jedete s Blížencem na kolotoči. V kruzích. Rychle z něho vystupte a nenechte se zlákat tou veselou, bezstarostnou hudbou do scény namalované neustále se měnícími barvami, s odstíny jednotvárné šedi střídající se se sluneční žlutí a lahodnou modří. Jste-li nevyléčitelná romantička hledající dokonalou harmonii, hrozí vám nemalé nebezpečí.

    Nehledě na to, co říká zbytek Blížencova horoskopu, je-li při jeho narození Slunce v Blížencích, zítra bude jiný, než je dnes, a včerejšek si nebude pamatovat. Tak či onak se změní. Samozřejmě mohou být tyto změny vždy k lepšímu a bude neustále mířit výš. Ale prvek změny tu zůstává. Jste-li hazardní hráčka, můžete mít z pekla štěstí a dosáhnout s ním úžasné duševní i citové souhry; kterou budete oslavovat na vaší zlaté svatbě, Ale všichni dobří hráči jsou si vědomi rizika, než uzavřou sázku. Vy byste je měla znát také. Dvě vzácné výjimky z Blížencovy nestability se zdají být prezident Kennedy a anglická královna Viktoria. Nicméně nezapomeňte, že John Kennedy měl v každé době nespočet zájmů, které se neustále měnily, a královna Viktoria (která byla podle planetárních pozic velmi blízko znamení Býka) zavedla ve své zemi mnoho důležitých změn. Ovšem málokdo z nás uzavírá manželství s .králi, královnami nebo prezidenty, které okolnosti nutí vyzrát a přijmout ustálený pořádek.

    Výborným příkladem Blížencovy duality je zpověď ženy, která ji zažila. Onen muž byl producent a ta žena byla slavná tmavovlasá herečka narozená v Rybách. Po víkendovém večírku s přáteli na producentově jachtě, během kterého ji nepokrytě napadal a byl střídavě hrubý a lhostejný, byla herečka zdrcená a vyvedená z míry. Později poznamenala: ;,Nevím, co se mu stalo. Musí mě nenávidět. Nikdy jsem mu nic neudělala, přesto na mě za celý víkend sotva promluvil." Ale cožpak nevidíte, že mu něco udělala? Způsobila, že se do ní zamiloval. Ten cit byl natolik hluboký, že se s ní brzy po tomto incidentu oženil. Ale jak reagoval, když si poprvé uvědomil své něžné city vůči ní? Jako kdyby byla Lukrecia Borgia.

    Její zážitek vás pravděpodobně neodradí od milostného zážitku s Blížencem. Přesto může utišit rány těch z vás, jež trpíte chladným chováním Blížence, který vás patrně beznadějně miluje a umně to skrývá z nepochopitelných důvodů. Tito lidé mají podvědomou potřebu zakrývat svoje pravé úmysly, slovně šermovat s druhými a obestírat své motivy dvojsmyslným jednáním. Potom udělají s typickou nedůsledností Blíženců čelem vzad a najednou jsou tak přímočaří, že vám jejich upřímnost a jednoznačnost vyrazí dech.

    Milovat Blížence je snadné a zábavné, pokud se mu nepokoušíte dostat příliš k tělu. Má jakési vnitřní jádro, které patří výhradně jemu a nikdy ho nesdílí s žádnou jinou lidskou bytostí, ani s vámi. Nedramatizujte příliš a nepřehánějte to s vášní, spíš všechno udržujte v lehké rovině. Nenuďte ho, udržujte stále jeho zájem a vád vztah s ním může být jedinečný. Neprotestujte proti jeho proměnlivosti. Měňte se s ním. Buďte stejně živá a zaujatá životem jako on. Jinak by se pro něj vaše milostné dobrodružství mohlo stát pouze jedním z mnoha zážitků. Především hledá duševně spřízněného společníka. Takového, který se mu intelektuálně vyrovná nebo ho dokonce občas předčí, protože není egoista. Je realista a vzrušuje ho souboj důvtipu. Poslední věc, kterou chce, je žena rohožka nebo hloupá myš. Nechte svou inteligenci zazářit. Neodradí ho to jako jiné muže. Naopak ho to správně nasměruje - k vám.

   Blíženci mají ve zvyku nahrazovat staré přátele novými, ale ne proto, že jsou bezcitní. Jejich osobnost se mění takovým tempem, že je jen přirozené, že hledají někoho, kdo vyhovuje jejich momentálním zájmům. Blížencův domov je tam, kde si pověsí klobouk. Málokdy hluboce lpí na starých vzpomínkách, místech, lidech a věcech. V dlouhém období samoty mu může ukápnout sentimentální slza, ale to je spíš osamělostí než nostalgií nad minulostí. Je družný a nesnáší dlouhou samotu - dokonce se jí bojí. Dokážete-li mu dát najevo, že budete partnerkou, která bude stále s ním, ale nebude se na něj spoléhat ani nebude čekat, že se on bude spoléhat na vás, zřejmě s vámi uzavře dlouhodobou smlouvu. Ale pamatujte na zmíněná rizika. Mnoho Blíženců uzavře víc než jeden sňatek, i když k tomu dochází většinou tehdy; pokud se žení příliš brzy. Ne každý Blíženec má dvě manželky, ale jinak má skoro všechno dvojmo - třeba dvě auta, dva byty, dva vysokoškolské diplomy, dvě zaměstnání, dva sny, dvě domácí zvířata; dva holicí strojky, dva koníčky, dvě ambice. Rád hraje na dvě strany.

    Můj dobrý přítel, Blíženec Frank Blair, redaktor zpravodajství v programu "Today" televize NBC, dokonce jezdí na dovolenou dvakrát do roka na dvě různá místa. Jeho koníčky? Pilotuje své soukromé letadlo, jezdí na vlastní plachetnici a hraje golf. (Nevím to určitě, ale myslím, že Frank by mohl být jedním z Blíženců - trojčat.) Hraje na dva hudební nástroje, má hodně dětí, hodně diplomů a trofejí na stěnách kanceláře NBC, hodně přátel, dvě směny v televizi (jednu v pořadu "Today", druhou při natáčení pořadu "Emphasis" a dalších programů), dva holicí strojky v zásuvce stolu a nejméně tucet snů a plánů, které se mění zhruba každého půl roku. Má jenom jednu ženu. (Musí mít ascendent v Raku nebo Býku). Povšimněte si, že má také zaměstnání typické pro Blížence - ve vysílání. Merkur řídí komunikaci a zprávy. Rozhodně má ono pověstné kouzlo osobnosti a manuální zručnost. Frank si často nalévá do sklenice rajčatovou šťávu, diktuje sekretářce, telefonuje manželce, holí se a ukládá si věci do aktovky - a to všechno tak nějak najednou. Blíženci jsou odborníci na eskamotérství.

    Ve finančních záležitostech má jejich dualita také navrch. Dovedou být zprvu pohádkově štědří, a hned nato se projeví jako skrblíci. Pokud však dáte jejich dvojaký přístup dohromady, odhaduji, že štědrost jasně zvítězí. Blíženci nemají zájem hromadit peníze nebo znalosti. V obou případech dávají přednost tomu, že je absorbují, vytřídí a vrátí kvalitativně lepší. Jejich funkcí je vytvářet stále nové originální myšlenky, které předávají ostatním pomocí obdivuhodně rychlých duševních procesů.

    Bude vám Blíženec věrný? Svým způsobem bude. Pokud jde o Merkura, existuje na tuto otázku tisíc odpovědí. Je rád mezi lidmi a rád konverzuje. Také dost přitahuje ženy, takže mohou vzniknout důvody k dohadům a podezřením. Ale můžete se spolehnout na jedno: je málo mužů Blíženců, jimž jejich hluboce zakořeněný smysl pro poctivost dovolí být nečestní, máte-li v ně důvěru. Myslím tím opravdovou důvěru. Ne ten druh, kdy v duchu pochybujete. Vždy vycítí, když budete v skrytu duše pochybovat. Jejich mysl často zachytí vaše tajné myšlenky, jako kdybyste je vysílala do prostoru. Není však rozumné čekat od manžela v tomto znamení, že se bude chovat ke všem ženám lhostejně jen proto, že má na prstě snubní prsten: Ženy jsou součástí scény a Blíženci tu scénu musí vytvářet. Jsou-li ženy přítomné, hovoří s nimi - možná se s nimi i zasměje a vypije skleničku. Pro Blížence je přirozená komunikace bez ohledu na pohlaví posluchače. Neznamená to však, že je musí hned svádět.

    Je pravda, že nemálo Blíženců je nepokrytě promiskuitních, ale vždy k tomu mají důvod. Nedostatek pochopení či důvěry v jakékoliv sféře takového muže vždy velmi trápí a deprimuje. Proto nešťastný Blíženec poletuje sem a tam a hledá úlevu z komplikovaných emocí. Zbaví-li se však pocitu duševní izolace a nemusí nikomu nic dokazovat, ztrácí nutkání experimentovat a utíkat se k milostným aférám. Žena, která dosáhne dokonalé duševní harmonie s Blížencem, se nikdy nemusí obávat jeho citové nebo fyzické nevěry. Pro tyto muže je toto téměř neměnným pravidlem. Nedají se však nesmyslně připoutat. Čekat, že někomu nevrátí úsměv, ať je to dítě nebo dospělý, muž či žena; je jako čekat, že slunce nebude svítit. Jejich veselá, přátelská povaha neustále hledá společnost. Může to být průvodčí ve vlaku nebo servírka v kavárně za rohem. Nezkoušejte tuto vlastnost potlačit. Když se někdo snaží omezit Blížencova ducha, může se stát stejně nepolapitelným a nevyzpytatelným jako vítr.

    Pro děti bude kamarád, ne vychovatel, a naučí je spoustu věcí, ještě než půjdou do školky. Patrně se mu budou rády svěřovat, protože ho nic hned tak nepřekvapí a nebude je ostře soudit. Ví, jak milovat, aniž by druhého svým citem dusil. Blížencův vztah k dětem je obvykle velmi těsný, ale možná trochu moc volný, i když si to zdánlivě odporuje. Ačkoliv jim poskytuje lásku, vzrušení a temperament, často je nedokáže přinutit plnit některé rutinní povinnosti, protože sám rutinu nesnáší. Také má sklon jeden den kritizovat jejich chování a druhý den ho schvalovat, což je může mást. Přestože je schopen je pokárat, raději se smiřte s tím, že nějaké to plácnutí a seriózní disciplína bude spadat do vaší domény. Otcové Blíženci mají tendenci své děti rozmazlovat.

    Občas se Blíženec nechá unést svou představivostí natolik, že prohlásí něco, z čím nemůže stát. Musíte ho přinutit pochopit, jak je důležité plnit dané slovo. Navzdory dobrým úmyslům někdy poruší pár impulsivních slibů. Pokud ho děti nebudou příliš omezovat a nezabrání mu v jeho četných aktivitách; bude s nimi nesmírně rád. Musím vás však varovat, že i když děti zřídka trestá tělesně, sklon k nečekaným sarkastickým poznámkám může způsobit hluboké rány v dětských srdíčkách, které se někdy nezahojí celý život. Také asi nebude moc ochotný projevovat náklonnost ve formě polibků a objetí, pokud se vědomě nebudete snažit překonat jeho přirozený chlad. Přesto znám rodiče Blížence, kteří svým dětem poskytují hojnost vroucnosti, kterou nedokážou projevit dospělým. Dohlédněte na to, aby ho děti zbytečně nezatěžovaly, nežádejte ho a hlídání, dokud viditelně sám nechce, a bude z něj dobrý otec, ať máte jedno dítě nebo tucet.

    Žárlivost vám zřejmě od vašeho manžela nehrozí, protože panovačnost není typickým rysem jeho povahy. A když se ho někdy přece jen zmocní podezření, většinou ho hned zažene (pokud neukazuje negativní vliv v nativitě jinak). Jistý stupeň žárlivosti je samozřejmě přirozený u každého, ale u Blížence to nebývá přehnané. Láska není u tohoto muže striktně fyzický vztah. Prostřednictvím smyslů slyší, vidí a cítí víc než ostatní lidé a Merkur.mu pomáhá zaznamenávat ty nejjemnější vjemy. Jeho láska je tak éterická a prchavá; že může zdánlivě postrádat zemitou vášeň ostatních slunečních znamení. Ale nehledáte-li divokého jeskynního muže, který vás za vlasy zatáhne do lesa, bude vám víc než uspokojivým milencem. Bude vyjadřovat své city romantickými příměry plnými fantazie a ukojí hlad vašeho srdce podivnou krásou svého idealismu.

    Pamatujte si, že typický citový chlad Blíženců lze výrazně rozehřát, když budete oba slyšet stejnou hudbu a snít stejné sny. Než u' nich dojde k vzplanutí tělesné vášně, musejí zažít naprosté splynutí duší. To se může zdát jako dost křivolaká cesta, ale je jediná možná k jejich srdci.

    Budete si muset zvyknout na slůvko "kdyby". Bude říkat: "Kdybych tě miloval, mohli bychom...," a "kdybych tě miloval, mohlo by být...," a často vůbec nedokončí větu. Budete muset poslouchat srdcem a dokončit ji za něj. Vymažte slůvko "kdyby". Používá jej jen jako kouřovou clonu nebo bezpečnostní opatření. Kritické výtky a neustálé scény zcela jistě otupí ostří Blížencovy jemné citlivé lásky. Zkuste stisknout v dlani rtu. Co se stane? Okamžitě se rozdělí do stovek malinkých stříbrných kuliček, které proběhnou vašimi sevřenými prsty. Jeden muž Blíženec, jehož manželka si myslela, že ho dobře zná, napsal následující verše těsně před tím, než ji opustil, a ona je po rozvodu našla v jeho písemnostech."Vstoupila jsi do snu a kráčela jsi po měkkém koberci mých představ v okovaných botách..."

    Často si přečtete nebo uslyšíte, že Blíženci musí mít vždy dvě lásky současně. O této dualitě Blíženců, obnášející podvod a klam, se mluví tak často, že může budit nepodložené obavy. Mohu tuto charakteristiku trochu upravit? Blíženec potřebuje dvě lásky. Ne však nutně dvě ženy. Je to hádanka. Pokud mu opravdu porozumíte, dokážete ji vyřešit.

 

Žena Blíženec

 

    Mysleli jste si vždycky tajně, že Brigham Young měl fantastický nápad, když obhajoval myšlenku několika manželek pro jednoho muže? Závidíte vskrytu orientálním potentátům jejich harémy? Nemusíte se uchylovat jenom ke snění. Stačí oženit se s dívkou Blížencem. Tím si zajistíte nejméně dvě rozdílné ženy a občas o víkendu budete mít dokonce tři nebo čtyři.

    Pochopitelně to má malý háček. Rozd1 mezi dívkou narozenou ve znamení dvojčat a harémem je v jejím očividném nedostatku zájmu o pozemské vášně. Je těžké ji přinutit zastavit se na dostatečně dlouhou dobu, aby vzala vášeň nebo cokoliv jiného vážně. Její mysl neustále cestuje a přitom produkuje simultánní komentář. Ale podívejte se trochu hlouběji. Někde, schovaná mezi několika ženami, které dohromady tvoří Blížence ženského pohlaví, je jedna romantická, která je schopna intenzívní vášně, pokud se vám podaří dotáhnout do konce duševní i tělesné souznění. Problematické však může být, jak ji takto vyladit, a přitom se nadále těšit ze všech ostatních žen ukrývajících se uvnitř osobnosti Blížence. Mohu vám jen říci, že jedna dívka Blíženec se rovná několika ženám. Ale obávám se, že je na vás pohroužit se do složité matematiky a nějak je od sebe oddělit. Každý jednotlivý případ je jiný.

    Důležitým klíčem k tomu, co můžete čekat; je její věk, protože dokud ještě dospívá; milostné záležitosti, jsou pro ni jen hrou. Dovede být neuvěřitelně vrtkavá a nevypočitatelná. Nejdřív ji váš úsměv a hlas nebo dokonce způsob chůze přivede do extáze. Potom vás začne kritizovat od ponožek k účesu a obyčejně to dělá s tak bodavým sarkasmem, že zřejmě budete potřebovat jód na vaše rány. Nenechte se tím vlak vyřadit ze hry. Nezapomeňte; že místo jedné dostanete nejméně dvě, a to je určitě výhodný obchod.

    Ženy Blíženci nejsou tak bezcitné, jak by se občas mohlo zdát. Jejich představivost vytváří mnoho fantazií. Milostný vztah je nejsnadnější způsob, jak je vyjádřit, a tyto ženy mají potřebu vyjádřit nejméně dvakrát tolik než jiné ženy. Muž Blíženec může být producent; zpěvák, námořník, právník, herec, prodavač a předseda několika správních rad najednou - a tím se donekonečna vyjadřovat a seberealizovat. Ale žena tohle všechno dost dobře nemůže dělat, protože by ji považovali za poněkud výstřední.

    Ne že by tyto dívky nestály o kariéru. To jistě ano. Ale v současných společenských podmínkách nemá žena v práci tolik příležitostí vyzkoušet myriádu svých teorií a provozovat citovou gymnastiku jako v lásce.

    Tato dívka potřebuje váš soucit, ne váš hněv. Je pro. ni skutečně strašlivě těžké se upnout jen na jednu osobu. Zatímco jí imponují mužovy duševní schopnosti a inteligence, jiná část jejího já si povšimne, že nemá rád umění a nedojímá ho hudba a poezie. Když však najde někoho přiměřeně tvůrčího kdo je doma v baletu nebo v literárním světě, znovu vystrčí růžky její druhé já a uprostřed návštěvy muzea začne pochybovat, zda ji dokáže uživit, nebo má-li dost zdravého rozumu, aby věděl, kam míří. Určitě už začínáte mít víc pochopení pro rozpory charakteristické pro jedince narozené v červnu.

    Musíte ocenit, že žena Blíženec si obvykle nechává zmatek způsobený vlastní složitou povahou pro sebe a nebude vás tím zatěžovat. Je temperamentní a veselá společnice. Většinou (jeli v dobré náladě) bude jiskřit a bavit vás vtipnými poznámkami a bude inteligentně konverzovat na téměř každé možné téma pod sluncem. Přijímá s potěšením všechna milostná sentimentální gesta a nedělá jí potíže vás dobývat. Žádná jiná žena vás nemůže okouzlit vynalézavějšími způsoby milování a takovým půvabem. Umí působivě klopit oči; ale pokud jde o sebeobživu, není zas tak bezmocná. Dovede dokonale hrát nevázanou, společenskou dívku, která připraví muže o rozum i šekovou knížku. Ale zrovna tak se dovede proměnit ve střízlivou a zbožňující hospodyňku, z níž se rázem převtělí do vážné intelektuálky, která studuje významné filozofy a s přehledem diskutuje o politice nebo poezii, a potom se z ní náhle stane ustrašený, uplakaný uzlíček nervů. V žádném případě není fádní nebo monotónní.

    Pokud si myslíte, že to je přehnané, vzpomeňte si na Marilyn Monroeovou. Každý muž, který ji znal, od Carla Sandburga po jejího kadeřníka, ji viděl jako úplně jiného člověka než ostatní muži, kteří si také mysleli, že ji znají. Porovnejte fotografii zobrazující ji jako svůdnou bohyni lásky s obrázkem, na kterém má kostěné brýle, šátek uvázaný na babku a žádný makeup a soustředí se na přednášku o ruských autorech. Potom přidejte třetí fotku, kde má na sobě kostkovanou zástěru a učí se péct sýrový nákyp pro manžela, jehož sportovní talent a vřelé lidské vlastnosti obdivovala, a čtvrtou, kde klidně kráčí po boku dalšího manžela, jehož intelektuálních schopností a literárního nadání si hluboce vážila. Další dvě fotografie. Jedna ji zachycuje uplakanou a plnou nenaplněné touhy; když přišla o své třetí dítě, na druhé je rozesmátá v bikinách na Riviéře ve společnosti pohledného francouzského filmového herce. To nejsou naaranžované obrázky. Byla vyfotografována, aniž se dívala, natož hledala publicitu. Je to perfektní příklad, kdy oko objektivu odhaluje všechny ženy obsažené v jedné bytosti, která úspěšně skrývala svoji mnohostrannou povahu za image, kterou si zvolila.

    Vaše dívka pod vlivem Merkura touží být "opravdu zamilovaná", ale to jí stále uniká. Rovněž touží po mateřství, ale to jí také často uniká. V každém muži, kterého pozná, objeví jiný druh dokonalosti ve svém neustálém pátrání po tom jednom, který má všechny kvality, jež potřebuje ke svému štěstí.

    Najdete v ní báječnou kamarádku. Do všeho půjde s vámi, od potápění přes automobilové závody k jízdě na kole nebo badminton. Má zájem o všechny venkovní sporty, a přesto dokáže vypadat něžně a žensky jako labutěnka, ale s myslí jako bič. Mentalita vaší partnerky se jasně projeví v okamžiku, kdy její mysl zaujme nové téma. Zřetelně rozpozná veškeré nedostatky vašich tvůrčích myšlenek a patrně přidá pár vlastních zlepšovacích návrhů. Dokud od ní nebudete požadovat důslednost, bude naprosto fascinující.

    Je spravedlivé vás varovat, že tato dívka dokáže upřímně věřit, že vás miluje, a přesto ji budou přitahovat i jiní muži. Není-li stále s vámi, dokáže na vás zapomenout rychleji než žena narozená v kterémkoliv z ostatních znamení. Má v povaze přijímat změny, dokonce je vyhledává. Pokud se nenaučí kontrolovat potřebu neustálé činnosti a nebude v sobě pěstovat trpělivost a stabilitu, pěkně si zkomplikuje život - a váš také. Naštěstí pro muže, kteří je milují, se většina žen Blíženců usadí a dosáhne hlubšího pochopení vlastní povahy dřív, než je příliš pozdě.

    Pokud přijala vaši nabídku k sňatku, můžete litovat všechny muže, kteří jsou odsouzeni k monogamnímu životu s jedinou ženou. Až se oženíte se svou dívkou, budete mít několik manželek.

    Manželka číslo jedna se přizpůsobí všemu, co od ní budete požadovat. Budete-li žádat věrnost, zvládne to také za předpokladu, že jste natolik zajímavý, že jste získal její opravdovou lásku. Znovu vás upozorňuji na ono nezbytné duševní, spirituální a fyzické sladění, přičemž tělesná část se přidá poslední, jako paprika, když jsou ostatní ingredience už dobře smíchané. Tato žena nebude nikdy trucovat, když přijmete nové zaměstnání mimo domovské město. S pomocí své geniality, vkusu a smyslu pro barvy zkrášlí váš nový domov k nepoznání. Kromě toho miluje dobrodružství a nebude vám vyčítat, že dáváte všanc zabezpečenou budoucnost. Vzrušení z nových horizontů ji zajímá víc. Překvapivě může mít buňky pro obchod a bude podporovat všechny vaše originální nápady. Můžete se na ni spolehnout, že bude-li třeba další příjem, půjde do práce a bude utrácet rozumně. I když může působit dojmem nestálosti, není tak nezodpovědná, jak se zdá. Za její vtipnou konverzací se skrývá bystrá myslitelka.

    Manželka číslo dvě bude náladová. Nakonec se to dalo čekat. Bude mít okamžiky, kdy bude střídavě cynická a uštěpačná. Také vás bude provokovat. Ale muž potřebuje jistou duševní stimulaci, ne? Nedejte se a přemozte ji rozumovými argumenty. (Právě to si tajně přeje.) Tato žena se nedá životem snadno šokovat ani netrpí předsudky. Může se rozhodnout zúčastnit se protestní demonstrace a vrátí se domů až o půlnoci. Co když vy zrovna jdete posedět s kamarády nebo do večerní školy, zatímco ona pronáší projev? Aspoň vás nebude pronásledovat podezřívavými otázkami, s kým a kde jste byl a co jste dělal. Ani vy se jí nevyptávejte. Věří vám a vy musíte věřit jí. Toto je neobyčejně nezávislá individualistka.

     Manželka číslo tři bude znuděná a deprimovaná domácí prací. Postele nebudou ustlané; nádobí bude špinavé ve dřezu, zatímco ona spřádá sny, čte nebo píše kostru divadelní hry. K večeři vám předloží konzervu s fazolemi a ani se nebude namáhat vám ji otevřít. Ale zato s ní můžete vést rozhovory, které pro vás budou balzámem na duši, až do časných ranních hodin. Bude s vámi prožívat všechna příkoří, která vám život uštědřil. Uspokojí všechny vaše citové i intelektuální touhy a přání, bude ji zajímat váš názor na buddhismus a nadchne ji váš pokus složit píseň. Shrnuto, je zatraceně dobrá společnice. Bude také velmi přítulná, protože ji neotravujete s utíráním prachu a pečením a všemi těmi nesmysly. Tato manželka vám občas pěkně vyrabuje bankovní konto. Ale když navrhnete výlet do Las Vegas, nadšeně si zabalí kufr bez hloupých námitek, jako třeba že to rozvrátí rodinný rozpočet a kdo nakrmí vaši siamskou kočku a co když během vaší nepřítomnosti praskne vodovodní potrubí.

    Manželka číslo čtyři bude veselá a rozesmátá matka. Nenechá se dětmi v ničem omezovat, protože je zaměstnána spoustou věcí na to, aby je příliš úzkostlivě hlídala. Děti budou napodobovat její samostatnost a půjde jim to k duhu. Když se jí někdo zeptá, kolik času tráví s dětmi, pravděpodobně odpoví: "V naší rodině to není otázka času. Jde o to, kolik dostávají lásky." A bude mít pravdu. Děti ji možná pokaždé neposlechnou, protože má sklon být jeden den důsledná a příští povolit, ale budou milovat dlouhé povídání s ní. Její představivost se vyrovná jejich a budou se tím vzájemně bavit. Zřejmě jim dost dovolí, ale budou jí ležet na srdci jejich školní výsledky, proto bude vyžadovat dobré známky. Potomkům se těžko podaří vyhnout se domácím úkolům, ale spíš jim projde, když si nepověsí šaty.

    Manželka číslo pět bude výborná hostitelka, odbornice na pohoštění se svíčkami, stříbrnými příbory a květinami. Můžete přivést domů na večeři kohokoliv, od svého šéfa ke guvernérovi, a ona bude tak přívětivá a okouzlující, že nebudou chtít odejít. Dokonale a bez námahy si zorganizuje život, bude se oblékat jako modelka a bude milovat divadlo. Můžete ji brát do galerií a na koncerty - bude se cítit dobře v každé společnosti. Každý na vás bude hledět se závistí a bude zvědavý, kdo je ta atraktivní žena po vašem boku. Bude romantická a super ženská a možná vám k narozeninám napíše i báseň. Budete mít chuť jí kupovat sametové župany a drahé parfémy, protože její graciézní styl vám dodá pocit, že jste venkovský šlechtic. Zmíníte-li se o cestě do Evropy, zazáří jí oči. Je to kultivovaná žena.

    Tak to by bylo. Možná jsem zapomněla na několik žen z vašeho harému Blíženců. Všichni muži ve městě budou zelení závistí, když vás uvidí každý den s jinou ženou. Až se vás budou ptát, jak vám to prošlo, dělejte jakoby nic. Víte přece, že polygamie je trestná.

    Vaše partnerka Blíženec nikdy nepojede vlakem, když může letět. Nikdy nebude mlčet, když může mluvit. Nikdy se neodvrátí, když může pomoci. A nikdy nebude kráčet, když může běžet. Její mysl je plná tolika myšlenek a její srdce je plné tolika nadějí, že se může zdát, že potřebuje počítač, aby to nějak utřídila. Nebo jen potřebuje někoho; kdo poběží vedle ní a bude si s ní přehazovat sny - odsud k zítřku? Jste-li ten muž, neodváží se ohlédnout přes rameno, aby se přesvědčila, jste-li nablízku. Jakýsi hluboko zakořeněný nevysvětlitelný strach jí brání se dívat zpět. Až se konečně přizpůsobíte její rychlosti, přinuťte ji zvolnit na vaše tempo. Budete-li ji pevně držet za ruku a nikdy ji nepustíte, dokážete to. Přestože ji Merkurův severák pohání dál, v koutku duše možná touží na chvíli si odpočinout víc, než si myslíte. Pospěšte si a zkuste ji dohonit. Potřebuje vás.

 

Dítě Blíženec

 

    Jestli vám čáp právě přinesl dítě narozené v Blížencích, nabruste si kolečkové brusle a setřeste pavučiny z mozku. Příštích patnáct až dvacet let budete muset být hbitá a ostražitá, takže radši začněte hned, zatímco je váš malý merkurský uzlíček ještě přišpendlený ke kolébce. Nebude trvat dlouho a naučí se chodit a mluvit. Nejste-li připravena letět s ním, může vám vyklouznout z prstů jako vzduchová bublina. Už jste někdy zkoušela držet vzduchovou bublinu?

    Statistiky Úřadu pro sčítání lidu ve Spojených státech dokazují, že v době znamení Blíženců se rodí víc dvojčat než v kterémkoliv jiném ročním období. Takže i vaše červnová událost mohou být dvojčata - nebo i víc. Ne? Nebuďte si tak jistá. Možná jste napočítala jenom po deseti prstech na rukou a na nohou, což dá za normálních okolností dohromady jedno nemluvně, ale v případě Blíženců ne tak docela. Asi budete muset změnit své pojetí matematiky. Až začne dítě lézt, hned uvidíte, co mám na mysli. Přihodí se to aspoň desetkrát za den. Budete přísahat, že jste ho právě viděla ve spíži s rukou v elektrickém mixéru. Ale jak by to bylo možné? Vždyť je tamhle na verandě, kde blaženě okusuje petúnie. Jak může být na dvou místech současně? Vzpomeňte si, že vašeho potomka ovládá Merkur. To je ten řecký bůh, kterého jste viděla na obrázcích v knihách s křídly na nohou a se stříbrnou helmou na hlavě. Posaďte svému dítěti na hlavu hrnec a představte si, jak mu z baculatých patiček raší křidélka. Vidíte tu podobu?

    Osobně jsem nikdy neschvalovala kšíry, které matky navlékají svým batolatům, když jdou nakupovat. Připadá mi, že jdou vyvenčit psa. Nicméně matkám dětí v Blížencích bych vřele doporučovala koupit pro jistotu dvoje nebo troje.

    Vaše první myšlenka možná je, že je-li dítě tak aktivní, musíte mu pořídit pevnou ohrádku. Vidím v tom jistou logiku, dokonce s ní sympatizuji, ale nejsem si jista, nakolik jsou ohrádky pro děti Blížence vhodné. Pokud takového malého človíčka zavřete do malého prostoru, může to být vůči němu kruté, protože ho sama podstata jeho povahy nutí pátrat, zkoumat a objevovat nové věci. Ještě horší než fyzické omezení je duševní nuda, když musí trčet na modrorůžové matraci z umělé hmoty, zatímco kolem něj je ten úžasný vzrušující svět s tolika věcmi k vidění a prozkoumání. Doba strávená v ohrádce by měla být vždy krátká. Přílišné omezování Blížencovy svobody může vyústit v depresi, ze které nemusí tak snadno vyrůst. Pamatujte, že je to vzdušné znamení, a vzduch se musí hýbat. Když už ho musíte zavřít do ohrádky, poskytněte mu hodně rozmanitých hraček a barevných knížek, aby si je prohlížel.

    Samozřejmě tam nezůstane dlouho, když toho začne mít dost. Merkur ovládá hlasivky, a když se vaše dítě rozhodne cvičit svůj talent v tomto směru, budete se divit, jak může z jedné malé pusinky vycházet tolik rámusu. Vsaďte se, že ho z ohrádky brzy vysvobodíte, pokud nemáte chápavé sousedy, kteří jsou navíc trochu nedoslýchaví.

    Děti Blíženci často znervózňují starší klidné lidi svými rychlými pohyby připomínajícími poskakování ptáka. Dospělí malé Blížence neustále napomínají, aby sebou přestali šít nebo aby byli trpěliví a dělali jen jednu věc. Jenže dělat dvě věci najednou je pro tyto děti přirozené. Co těžkopádní nebo vyrovnaní lidé nazývají neposedností, je pro ně normální činnost. Je chyba jim vnucovat, že napodobováním pomalejších, méně energických lidí si vyslouží pochvalu. Snad byste je mohla naučit trochu zvolnit pro jejich vlastní dobro, ale nemůžete změnit jejich povahu, aniž byste potlačila jejich přirozené sklony Měli bychom se pokusit zapamatovat, že čilé dítě Blíženec, které popuzuje rezervovanější dospělé - a naopak tiché opatrné dítě Kozoroh, které popuzuje iniciativní dospělé, jsou prostě samy sebou, Být sám sebou je i tak dost.těžké, i bez lidí, kteří se pokoušejí druhého donutit ke změně osobnosti.

    Milujte své dítě pro to, čím je -přátelský, čilý, zvídavý a trochu předčasně vyspělý človíček. Nemůžete ze světlušky udělat hlemýždě nebo z hlemýždě světlušku. Stejně tak nemůže leopard změnit svou kůži. Ráda bych dodala, že pokud by se někdo pokoušel odstranit jeho skvrny, stal by se z něj velmi nešťastný neurotický leopard.

    Samozřejmě nevychováváte leopardy. Vychováváte chytré, zajímavé dítě plné elánu. Ale ta analogie má svou logiku. Nechte svému potomku jeho skvrny dvojakosti. Jednou třeba na něj budete hrdá, že vyprojektoval budovu a zároveň vyhrál literární cenu, a přitom se budete divit, že jste se pokoušela jeho dvojitý talent zformovat do jednolité osobnosti. Jestli poskakuje, jako kdyby měl v sobě sto čertů, jen si cvičí rychlé reflexy, se kterými se narodil. Jeho těkavá mysl světlušky vás možná máme, ale pamatujte, že má nespočet zálib, jež třídí, a rozhoduje se, kterých se zbaví a které si udrží.

     Učitelé si obyčejně hned všimnou, že tito chlapci a dívky nemají problémy naučit se číst. Blíženci vlastně skoro vynalezli slova. Nevadí jim, když jsou vyvoláni, aby recitovali, a když ostatní studenti vzdychají nad zadaným tématem slohové práce, jen se usmívají. Tyto děti se vyžívají v komunikaci s ostatními a ve sdílení svých vědomostí buď ústně nebo na papíře. Mnoho z nich má talent na mechanické věci a mají obě ruce stejně zručné. Není neobvyklé vidět dítě Blížence, které píše levou rukou a kreslí pravou. Může si kousat nehty; ale prsty má zpravidla štíhlé a ohebné, což ho předurčuje k mistrovství v kouzelnických tricích nebo při hraní na hudební nástroje. Jednou z něj třeba bude dobrý chirurg, zubař nebo hodinář. Ruce Blíženců jsou citlivé, působivé a šikovné.

     Většinou mají výraznou schopnost imitovat druhé. Jejich smysl pro ostrou satiru se objevuje brzy. Doma i ve škole žije toto dítě ve smíšeném světě fantazie a reality, kde je pravda často znázorněna jako fantazie a fantazie je zamaskována jako pravda. Může působit dojmem; že přehání nebo dokonce lže, ale jenom se při popisování události nedokáže ubránit jejímu přibarvení a často přesvědčí samo sebe, že se to tak skutečně stalo. V takových případech by se s ním mělo nakládat s citem, protože vlastně jen uplatňuje svou živou představivost. Místo aby se dítěti kladla vina za to, že má takovou fantazii, mělo by se mu opakovat, aby vždy mluvilo pravdu a aby příběh napsalo. Jakmile toto zvládne, bude schopno vidět rozdíl mezi snem a skutečností a nebude ztraceno někde mezi dvěma světy. Děti Blíženci, které se nesmějí vyjádřit a přirozeně komunikovat, se mohou v sebeobraně uchýlit do světa iluzí. Je dobré u nich brzy začít s výukou cizích jazyků; což pro ně asi bude hračka. Stejně jako dětem ve znamení Střelce se jim budou jazykové znalosti hodit, protože budou hodně komunikovat a cestovat.

    Dítě Blíženec, které se s vámi pře, že si dokáže dělat úkoly do školy a přitom poslouchat rádio, má nejspíš pravdu. A pokud to jeho známky dosvědčují, proč ne? Blížence nikdy neuspokojuje jen jeden zájem. Je to jako kdyby musel prožít dva životy v době vymezené jen pro jeden, takže musí vstřebat všechno, co může, atak rychle, jak jen dokáže. Hlavní.nebezpečí je nedostatek trpělivosti a neochota vytrvat, dokud se určitou věc zcela nenaučí. Nesmíte těmto dětem dovolit, aby nechaly svou bystrou mysl přeskakovat z jedné věci na druhou, aniž by je úplně pochopily.

    Asi budou mít problémy s dochvilností, protože se na cestě někam neustále honí za novými objevy. Také je pro ně těžké poslouchat bez přerušení, protože okamžitě pochopí hlavní myšlenku a podrobnosti už nechtějí slyšet. Mohou mít tendenci se opakovat, ale vám to nedovolí, což lidi přirozeně zlobí. Ve třídě je může rozptýlit moucha, kousek barevného papíru nebo proužek dýmu při pohledu z okna. Nikdy není lehké udržet jejich pozornost, ale když se vám to podaří; budete bohatě odměněna jejich živou zvědavostí a lichotivým zájmem.

    Váš dospívající syn Blíženec bude prakticky žít s telefonem v ruce, každý týden bude mít jinou dívku, stokrát změní plány své budoucí kariéry, bude řídit auto trochu moc rychle, šťourat se v motoru a opraví vám pračku. Dívky budou populární a budou schopné spustit vodopád slz nebo nasadit zářivý úsměv na požádání. Tyto děti vás udrží v pohybu a mladou.

    Když vaše dítě konečně vyroste, mnoho lidí vám s nelibostí sdělí, že "strká prsty do příliš mnoha věcí". Jen se na ně usmějte, a oni budou otrávení. Ale vy budete vzpomínat na jeden jarní den, kdy vašemu potomkovi bylo sedm. Strčil prsty do čokoládového dortu, do otcova holicího krému, do akvária s rybičkami, do odpadkového koše, do hrnce s horkou polévkou a do elektrické zásuvky. Hrozně vás rozzlobil. Později, za soumraku, jste ho sledovala, jak honí světlušky v trávě. Po chvíli jste si vzdychla a nahlas jste se zeptala: "Proč musí pořád tak běhat? Proč se musí do všeho hnát? Co proboha pořád hledá?" Zaslechl vás a znepokojilo ho to. Nikdy nezapomenete na pohled jeho jasných očí, když vám odpověděl. "Jé, mami..., já nevím. Ale nedělej si starosti. Já to najdu."

 

Podřízený Blíženec

 

    Máte zaměstnance, kteří rychle hovoří, rychle se pohybují a rychle myslí? Vypadají mladě a chovají se mladě bez ohledu na věk? Jsou nevyzpytatelní, neklidní, originální a netrpěliví? Dobře jste si to zařídili! Přijali jste několik Blíženců.

    Je snadné pochopit proč. Jejich šarm a lstivost, nemluvě o pronikavém intelektu a tvůrčí představivosti, na vás tak zapůsobily, že jste si nemohli pomoci. Když jste pozorovali tyto lidi v akci, zjistili jste, že dokážou zredukovat abstraktní myšlenku na konkrétní návod lépe než kterýkoliv jiný pracovník. Váš podřízený Vodnář dovede myslet v neskutečně abstraktních pojmech, Beran sem tam přihodí zbrusu nové nápady s notnou dávkou nadšení a Panna umí pečlivě seřadit podrobnosti. Blíženec však dokáže všechny tři věci najednou.

    Ale než vyhodíte ty ostatní, připomeňte si, že Blíženci nemají prudkou energii Beranů ani jejich ochotu pracovat přesčas. Také postrádají pevný a neměnný cíl činnosti, jaký mají Vodnáři, a nikdy nepochopí nekonečně oddanou horlivost Panen. Nebudeme tu pro srovnání uvádět další znamení. Jistě jste již pochopili základní myšlenku. Váš Blíženec neutáhne celou kancelář sám, a to ani s pomocí své duální osobnosti. Přiblíží se tomu víc než všichni ostatní, nicméně budete další pracovníky stejně potřebovat.

    Spolu s Pannou, Beranem, Lvem a Štírem sdílí Blíženec vrozenou schopnost řešit krizové situace. Typický Blíženec se rychle rozhodne a vrhne se z kopce dolů, zatímco většina lidí si ještě voskuje lyže. Rutina ho snadno znudí a nejšťastnější je, když je volný, takže se ho nesnažte přikovat k pracovnímu stolu. Než by pracoval pro zaměstnavatele, který neustále hlídá čas, radši půjde sedět do Sing Singu. Ve vězení aspoň zaměstná svou zvídavou mysl studiem chování vězňů. Ráda bych zde zdůraznila, že Blíženec za mřížemi je osamělý člověk, který v přeorganizované, konformní společnosti nemohl najít odpovídající uplatnění pro svůj všestranný talent. Nejeden padělatel nebo kapsář narozený v Blížencích je v podstatě stejně bezúhonný jako soudce, který ho odsoudil, a dvakrát tak idealistický. Je-li Blíženec v dětství donucen se cítit vinen za svou živou představivost a těkavou energii a poté bez ustání kritizován světem byznysu za svou pokrokovost a odmítání podřídit se zavedeným pravidlům, jeho vysoce vyvinutý smysl pro morální a mentální etiku se zdeformuje, a tak se vydá na jedinou osobitou cestu, která mu zbývá.

    Většina Blíženců je tak výmluvně přesvědčivá, že dovedou lidi přemluvit, aby si koupili věci, které nikdy nebudou potřebovat. Vždy se vyplatí využít jejich talent v odbytu a reklamě. Když Blížencův hbitý jazyk vychválí vaši firmu do nebe, sami ji nepoznáte, ani když jste k ní slepě nekritičtí. Pošlete tohoto zaměstnance prodávat zboží veřejnosti nebo se vlichocovat zákazníkům v restauracích a na golfových hřištích. Nebo ho pošlete na cesty, ze kterých se vrátí s lavinou zakázek pro vaši společnost. Musíte-li ho držet v kanceláři, rozmyslete si, na jakém místě. Dohled se mu sice nepříčí tolik jako Lvu nebo Beranovi, ale je-li omezován a nemá možnost seberealizace, stává se nervózním a neschopným. Pokud se toto stane, odhodí své okovy a odejde hledat lepší příležitosti bez sebemenší stopy lítosti. Nemusíte se hned běžet přesvědčit, jestli stále sedí u stolu. Nezmizí, dokud nebude mít možnost vám vysvětlit svoje důvody a nezkusí vás přesvědčit přijmout jeho stanovisko. Dokud vám sám nedá najevo svou nespokojenost, je patrně šťastný, jak jen může být okřídlený posel seslaný bohy k nám na zem, a je rád, že zaměstnáváte jeho neposednou mysl.

    Pořádá-li se na pracovišti nějaká soutěž, uvidíte Lvy, Berany a Střelce, jak se ostentativně předhánějí v sázkách, ale můžete se vsadit, o co chcete, že hlavním mozkem je člověk narozený v červnu. Blíženec nevsadí peníze tak lehkomyslně jako Lev. Spíš víc riskuje v situacích, které vyžadují bystrý úsudek a kde rychlá akce přinese rychlou odměnu. Jeho konverzace bude plná prohlášení jako: "Roztočíme to," "Stojí to za pokus;" a "Zkusím jednou cokoliv." A zkusí to, ale opravdu jenom jednou. Podruhé už by to pro něj byla nuda.

    Během baseballové nebo golfové sezóny může být váš podřízený Blíženec nápadně nepřítomen duchem nebo fyzický (to je u něj totéž). Většina lidí v tomto znamení má tyto sporty v oblibě a mnozí se jich díky své zázračné obratnosti také účastní. Synchronizací mozku s rukama svedou skoro všechno včetně přesně vypočítaného úderu do míče. Sport Blížence často přitahuje jako příležitost k vybití přemíry energie. Dlouhodobě si však raději procvičuje mozek, aby dobře skóroval za vaši firmu. Přesto by se měl nabádat k tělesné činnosti: Unaví se tím a bude moci spát. Všichni Blíženci mají sklon k nespavosti. Ti, od kterých se vyžaduje být v práci brzy ráno, se snadno poznají podle kruhů pod očima.

    Díky těmto lidem bude vaše kancelář bzučet aktivitou, vtipy a veselými poznámkami. Ale za práci dovedou vzít. Sekretářka Blíženec bude nejrychlejší písařka na stroji a bude stačit vašemu diktování. Obvykle je také schopna zformulovat inteligentní dopis na základě pouhé zmínky o daném tématu. Navzdory sekretářským schopnostem. by však mohlo být výhodnější ji posadit do recepce k telefonu, kde může také použít svůj šarm na lidi, kteří vejdou do dveří. (Dělat dvě věci najednou a mistrovsky je zvládat není pro tuto dívku žádný problém.) Bude vás tak volat méně nespokojených klientů: Nejenže je sladkým hlasem uklidní, ale také vás nepřeruší v půli hovoru a spojí vás vždy tam, kam potřebujete.

    Raději vás varuji, abyste-pokud je to možné-s Blížencem neprojednávali zvýšení platu, prémie nebo provize. Použijte přísného Kozoroha, dogmatického Býka nebo nekompromisní Pannu jako prostředníka. Neuděláte-li to, může se vám stát, že vás Blíženec přemluví, abyste mu nabídli takové místo, které nemáte k dispozici, aniž byste museli vyhodit svého švagra, a dvakrát tolik peněz, než berete sami. Všechno vám to logicky vyloží. Proto je lepší se finančním debatám s Blížencem vyhnout. Troufnete-li si na to, zkuste to, ale můžete skončit tak, že mu slíbíte týdenní gáži, která by stačila několika Pannám nebo Rakům na celý rok.

    Jestli máte mezi zaměstnanci Blížence, zřejmě občas zakopnete o pár zlomených srdcí. Nevyzrálý Blíženec je typický flirtováním a vrtošivým chováním. Mnozí působí dojmem mladické nezodpovědnosti (pokud horoskop neukazuje stabilnější povahu). Jejich mozek je totiž nejméně milión roků starý, zatímco city odpovídají věku pubescenta. Také tak vypadají.

    Pravdou je, že Blíženci, podobně jako Petr Pan, odmítají dospět. A stejně jako Petr Pan potřebují dívku Wendy, která je stejně chytrá jako oni, aby jim každé jaro přišla uklidit dům a nechala je přicházet a odcházet, jak se jim zlíbí. Jste-li typ nadřízeného, co si rád hraje na Amora, představte svého Blížence jen takovéto dívce, jinak mu brzy budete muset půjčovat peníze na alimenty.

    Chcete, aby vám to v podniku opravdu klapalo? Dejte dohromady Berana a Blížence, aby spolu prodiskutovali nový projekt. Potom si nacpěte do uší vatu, abyste si je chránili před zvukem připomínajícím chod dvou set mechanických kalkulaček. Stůjte připraveni s velkou, pevnou sítí, abyste si pochytali všechny růžové bubliny, které budou poletovat vzduchem. Vezměte je do své kanceláře, a než je propíchnete špendlíkem, pečlivě je prostudujte. Jedna z nich pravděpodobně obsahuje nápad za milion dolarů.

 

Nadřízený Blíženec

 

    Jeden den bude váš šéf chodícími hodinami a jeho oči budou jako hledáček kamery zaznamenávat každou vteřinu, o kterou přetáhnete přestávku na svačinu. Další den si vůbec nevšimne, když přijdete z oběda o tři hodiny pozdě. Můžete zkusit předvídat změny jeho nálady házením mince. Funguje to asi tak stejně jako cokoliv jiného. Uvědomuji si, že by vám hodně pomohlo, kdybyste věděli dopředu, jak se bude který den chovat.

    Ovšem vedoucí Blíženec sám neví, kterou nohou ráno vstane, a protože to neví on, jistě chápete, že vám to nemohu říci. Nejbezpečnější způsob je neočekávat, že bude dnes stejný jako včera, a držet si palce ohledně zítřka.

    Tento člověk dovede být vynikající, i když poněkud nestálý šéf. Křeslo vedoucího mu sedí víc než jiným pohyblivým znamením,jako je Panna, Ryby nebo Střelec, není však vybaven na to, aby velel druhým nebo je vedl po celý svůj život. Blíženec, který si s klidnou sebejistotou myslí, že je stavěný řídit velkou firmu, obelhává sám sebe (jistě existují výjimky z pravidla, jako například znamení Blíženců s ascendentem ve Lvu nebo s Měsícem ve Vahách). Je pro něj totiž těžké vydržet za stolem déle než hodinu bez přerušení. President Kennedy, jeden z mála Blíženců schopných vzít na svá bedra břemeno autority, si s tímto problémem chytře poradil. Jednoduše vybíjel svou nervózní energii houpáním na houpací židli.

    Váš nadřízený puzený Merkurem se musí pohybovat. Blíženci jsou vzdušné znamení á viděli jste někdy, že by vzduch byl nehybný? Někdy během parného dne se to může zdát (a může se takový zdát i Blíženec, přistihnete-li ho v této vzácné chvíli), ale v obou případech je to jenom iluze. Typický šéf, je-li zavřený v kanceláři neúměrně dlouho, prošlape v koberci díru přecházením sem a tam. Je spokojenější jako poradce vedení nebo zástupce ředitele pověřený řešením určitých problémů, než když je nucen sedět na židli od devíti do pěti, ať je jeho funkce sebehonosnější. Zabývá se idejemi, principy a abstrakcemi. Jednotvárná, materiální odpovědnost obyčejného vedoucího sráží jeho vzletného ducha. Přistane-li tedy Blíženec na šéfovském místě, okamžitě bystře zhodnotí situaci a deleguje zodpovědnost svým spolupracovníkům. Tito pečlivě vybraní odborníci budou ve skutečnosti řídit podnik a Blíženec tak osvobodí svou neklidnou mysl pro odvážné projekty x originální plány, které zdvojnásobí zisk společnosti a sníží výdaje. Na nudné přízemní detaily nemá trpělivost.

    Jestli vaše firma zrovna přijala Blížence coby vašeho nadřízeného, můžete v dohledné době očekávat změny. Nejpomalejší forma komunikace na pracovišti budou patrně kabelogramy a oproti svému předchůdci bude zřejmě požadovat pár tlačítek navíc na svém telefonu. Neuplyne ani týden od jeho nástupu a nový šéf už bude mít prohlédnuté každé zákoutí svého pracoviště. Jakmile zjistí, co a jak se dělá, bude chtít vědět proč. Odpovědi "Vždycky jsme to tak dělali," promění jeho oči v kusy ledu, které vás zmrazí na vzdálenost třiceti kroků. Tradice Blížencům neimponuje ani za mák. Když se mu řekne, že něco je starý zvyk, je to pro něj dostatečným důvodem to změnit. Typický šéf Blíženec bude chtít často přestavovat nábytek, jednou týdně dožene svou sekretářku k záchvatu návrhem nového způsobu zakládání dokumentů, který bude racionálnější, a změní pracovní dobu tolikrát, dokud mu nebude dokonale vyhovovat.

    Na jedno se můžete spolehnout, a je to jedna z mála věcí, ve kterých jsou Blíženci důslední. Nikdy nebude monotónní. Také bude zřídka dogmatický: Jeho názory jsou pružné. Nemůžete ho zmást, protože jeho rtuťovitá mysl v mžiku odstraní veškerá přikrášlení, pronikne kouřovou clonou a odhalí všechny aspekty problému s křišťálovou jasnozřivostí. To znamená, že bez potíží odhalí také kancelářské intriky. Někdy byste přísahali, že má oči vzadu - a k tomu další pár uší. Mluvíme-li o jeho anatomii, je dokonce nesnadné mu přisoudit jen jeden pár nohou, protože při četných příležitostech se bude zdát, že se objeví na dvou místech současně.

    Nikdy se nebojte, že vás váš zaměstnavatel bude nenávidět nebo bude váš nepřítel. Málokdo ho zajímá dost dlouhou dobu, aby v něm vyvolal tak intenzívní pocit. Nebudete soustavně v jeho myšlenkách déle než hodinu. To nestačí na to, aby vůči vám zaujal nepřátelské postavení. Kromě toho má celkem jasnou představu, co druhá osoba cítí.

    Asi vás zarazí, že i když je váš šéf v každém směru individualista, vás tak posuzovat nebude. Nedává to sice moc smysl, ale toto je podvojné znamení, které vám uchystá víc než jedno překvapení. Nemyslím tím, že nebude respektovat vaše individuální stanoviska. Bude. Ale osobně vás vždy nevnímá jako individuálního člověka. Blížencova mysl je tak abstraktní, že často vidí jenom základní kontury předmětů a lidí. Všechny typy lidí ho fascinují, ale má tendenci je dělit do kategorií podle jejich schopností, myšlení a potenciálu.

    Přesto ho tento podivný postoj nečiní nezajímavým. Právě naopak. I když je jeho přístup víc racionální než emocionální, má lidi natolik rád, že mu to nedokážou neoplatit. Bez neustálého živého lidského kontaktu by vyschl a vyprchal. Merkur vyžaduje, aby byl společenský, jinak je nešťastný. Zřídkakdy ho uvidíte o samotě. Ačkoliv hodnotí lidi podle typů a zůstává citově nezúčastněný, potřebuje je kolem sebe.

    Pravděpodobně má silnou přesvědčovací schopnost. Vnutí vám téměř cokoli nebo vám naopak cokoliv vymluví pouhým uplatněním svého neodolatelného šarmu a důvtipu. Je to talent, který mu daly do vínky planety při narození, jež má kompenzovat jeho přirozený chlad. Blíženec žije v mlhavých, vzdušných palácích na obloze, kam obyčejný člověk nedosáhne. Jeho pravý charakter je navzdory povrchní přívětivosti studený, povznesený a osamocený, hledající v konečném důsledku spíš něco v sobě samém než u druhých, i když často vyhledává jejich společnost. Přesto mu nechybí pochopení. Umí se chovat jemně a soucitně, ale současně nabízí svůj soucit a pochopení stejným způsobem, jakým nabízí lásku a přátelství - z dálky.

    Má dobrý smysl pro humor a můžete si ho získat rychleji vtipem než slzami. Není příliš sentimentální, ale vždycky uvidí směšnou stránku věci. Smysl pro humor je předpokladem ryzí inteligence, takže jeho přítomnost u Blíženců nepřekvapuje, i když je někdy zabarven ostrým sarkasmem: Na pracovišti řízeném Blížencem bude vždy jistý zmatek - a neustálá aktivita. On však nebude ten; kdo je zmatený. Blíženec všechno vyřeší a vyčistí kalné vody od vší špíny. Jeho bystré oko a bleskově uvažující mozek jsou perfektně synchronizované. V oku zřejmě občas zajiskří. Bude nejlepším prodejcem firmy, bude přednášet proslovy a všechny bavit. A také asi bude hodně cestovat a bude snít doma sbalený kufr, aby mohl bez meškání vyrazit, je-li třeba. Jestli flirtuje s hezkou novou sekretářkou, raději ji upozorněte, že to vůbec nemyslí vážně, ale jen si na ní brousí vtip.

    Užijte si svého šéfa, dokud můžete, protože Blíženci po dosažení finančního nebo obchodního úspěchu často propadnou nudě a vydají se za dalším dobrodružstvím dlouho před důchodovým věkem. Než odejde, naučte se co nejvíc z jeho strategie. Je vskutku fantastická. Tento nadřízený je odborníkem na dvojsmyslnou řeč. Svými argumenty vás dokonale zmátne; obrátí vaše názory naruby a nakloní si vás na svou stranu dřív, než si uvědomíte, co se děje. Přes tuto mazanost při jednání s konkurencí je stále nevyléčitelný snílek a vynikající vypravěč. Nezajímejte se o jeho národnost. Ať se narodili v Izraeli, Austrálii nebo Afghánistánu, všichni Blíženci světa jsou srdcem Irové. Jak jinak by mohli mít takový dar vemlouvavosti? Všimněte si všech těch zelených kravat, co nosí. Co jsem říkala - jasné hrabství Cork.

 

Blíženec podle narození ve třech dekanech

 

Narození v 1. dekanu (22.-31.5.) mívají vysoce vyvinutý intelekt, mají zájem o t~orbu a poznávání. Bývají sebevědomí, výmluvní, vynalézaví a nápadití. Někteří Blíženci mají sklon k upovídanosti, velké všímavostí a klepům, Ačkoli jsou velmi šikovní a často nápadně hezcí, škodí si nedostatečnou soustředěností a nerozhodností. Pozor na ukvapená jednání!

 

Narození ve 2. dekanu (1.-11.6.) mají značně velké umělecké schopnosti ve všech směrech. Jsou vrtošiví a velmi nestálí. Mívají sklon k neukázněností, výstřednostem a rozhazování. Milují pohodlný až luxusní život. Ve svém životě se často setkávají s nepochopením, neporozuměním a značnými starostmi. Často si je způsobují sami. Snaží se být rozvážní, ale když je toho moc, mohou být i agresivní. Holdují také kultu Erose. Méně je někdy mnohem více!

 

Narození ve 3. dekanu (12.-21.6.) mívají podle-astrologů více slávy, než samotného štěstí. Jejich život bývá nesmírně pestrý, zašmodrchaný - jedna událost stíhá druhou. Než se stačí vzpamatovat, už jsou někde jinde. Za příznivých okolností jsou schopni velkého soustředěni a intelektuálních výkonů. Značnou úlohu v jejich životě sehrávají přátelé. Proto si žádného přítele nerozhněvejte!

 

Použitá literatura: Sluneční znamení, Linda Goodmanová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář