Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výměna klasických žárovek za spořivé zářivky v celé EU?

10. 2. 2008

Unie se loučí s klasickými žárovkami

 


Obrazek

Už od příštího roku možná nebude v žádné veřejné budově v Česku svítit jediná klasická žárovka. Evropská komise navrhuje výměnu žárovek za úspornější zářivky.

Klasické žárovky začnou být ve veřejných budovách a na pouličním osvětlení v celé Evropské unii povinně  nahrazovány úspornějšími zářivkami a výbojkami. Počítá s tím návrh Evropské komise představený v Bruselu minulý týden. Brusel si od tohoto kroku slibuje razantní snížení spotřeby energie v oblasti osvětlení.

Svůj návrh chtějí komisaři projednat se všemi členskými státy EU nejpozději do konce června. Povinnost výměny klasických žárovek za úsporná svítidla by pak mohla údajně platit možná už na konci letošního roku.

„O návrhu víme a do konce února vypracujeme analýzu jejich možných dopadů v Česku, včetně finančních,“ řekl LN Vladimír Vlk, ředitel odboru udržitelné energetiky a dopravy ministerstva životního prostředí.

Snaha snížit energetickou náročnost osvětlení přitom není zdaleka jen výplodem bruselské byrokracie. „V Austrálii by se klasické žárovky neměly od roku 2012 už vůbec prodávat, zhruba ve stejném časovém horizontu uvažují o povinném zavedení zářivek i Spojené státy,“ dodal Vlk.

Žádný starosta ale údajně nemusí mít obavu, že by musel na úřadě odšroubovávat ještě funkční žárovky. „Samozřejmě může každý používat žárovku do konce její životnosti,“ upřesnil Ferran Tarradellas Espuny, mluvčí evropského komisaře pro energetiku Andrise Piebalgse. Výměna žárovek za úspornější svítidla by se podle něj měla v první fázi týkat kromě veřejných budov také světel podél silnic.Zářivky mají i nevýhody

 


ObrazekV České republice by se podle odborníků zavedením pouze úsporných svítidel spotřebovalo až o 80 procent méně elektřiny na osvětlení. Na druhou stranu světlo zářivek částečně zkresluje skutečnost a mění odstíny barev.


„Když jedete například v noci po belgické dálnici, kterou osvětlují nízkotlaké sodíkové výbojky, barvy kolem takřka mizí, okolí je prakticky černobílé,“ varoval Karel Sokanský, přední český odborník v oblasti osvětlování. Zářivka totiž z větší části vysílá nikoliv viditelné světlo, ale ultrafialové záření, pro lidské oko neviditelné.

 

Zdroj: Lidové noviny 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář