Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kozoroh – Slunce v Kozorohu

 

Jak poznáme Kozoroha

 

    Pochopit Kozorohův charakter není vůbec hračka. Naučíte se toto znamení rozpoznat, ale budete k tomu potřebovat jistý výcvik. Sledujte tichého pavouka v rohu. Vůči hbitému létajícímu hmyzu nemá šanci. Ale ten se zaplete do chytře utkané pavučiny - a pavouk vyhraje. Vzpomeňte si na Ezopovu pomalou želvu, která v závodě nemá šanci proti rychlému a mazanému zajíci. Ten však těká z místa na místo různými směry a zapomene na cíl - a želva vyhraje. Pozorujte kozu, jak šplhá po srázu. Nemá šanci proti strategii chytřejších lidí, kteří ji pronásledují. Ale lovci nakonec zůstanou pozadu, zatímco koza odhodlaně skáče z útesu na útes díky svým jedinečně uzpůsobeným kopytům - a zvíře vyhraje.

    Nyní studujte Kozoroha. Kde ho najdete? Téměř všude, kde má možnost postupu nebo vzdělání. Kdekoliv může uplatnit své skryté ambice. Zkuste společenskou událost. Kozoroh není bezstarostný typ vyhledávající večírky, ale znamení, které sledujeme, dovede stejně dobře lézt po horách jako po společenském žebříčku. Vyberte si smíšenou skupinu - nejlépe dobře situovaných lidí. Můžete zkusit také střední vrstvu, ale čím postupujete níž, tím menší šanci máte, že Kozoroha najdete. Patrně nebude mít na hlavě stínidlo lampy ani nebude stepovat nebo jinak přitahovat pozornost; bude obdivujícím divákem v pozadí. Možná si ho zprvu ani nevšimnete, jak tiše a klidně pozoruje všechny ty oslnivé, panovačné, okou2lující, agresivní a geniální osobnosti kolem. Každý v jeho skupině se bude zdát prvotřídně vybaven pro závod - jakýkoliv závod nebo soutěž. Hodně z nich blafujé, někteří mají strach, ale všichni jsou velice uhlazení a Kozoroh vůči nim zdánlivě nemá šanci. Přesto vyhraje.

    Asi před dvěma lety jsem navštívila knihkupectví newyorského astrologa. Zatímco jsem bezmyšlenkovitě trousila své perly moudrostí, udělovala mu nežádané rady, které knihy by měl mít na skladě, a přela se s ním o astrologických teoriích, dozvěděla jsem se, že je Kozoroh, a on zjistil, že jsem Beran. Blahosklonně jsem správně uhodla jeho ascendent, mluvila jsem rychleji než on, pohybovala jsem se rychleji a zdálo se, že mám navrch. Než jsem odešla, vyslal ke mně jemný okouzlující úsměv a s fascinujícím maďarským akcentem řekl zajímavou věc. "Kozoroh vždycky zvítězí nad Beranem." Vyslovil to nenuceně, ale myslel to vážně. Před obchodem jsem se zasmála. "Takový náfuka," pomyslela jsem si. "Nikdo nepředčí dvojitého Berana." A víte, co se stalo? Když nemohu sehnat knihy, které potřebuji a o kterých vím, že vyšly naposledy, když Noe budoval svou archu, onen Kozoroh je vždycky má. Byla jsem nucena vzdát hold jeho převaze a připsat mu vlastnosti, které mu.závidím, ale sama je nemám. Vidíte? Kozoroh vyhrál.

    Ještě jedno přiznání. Jako Beran se nerada podřizuji. Žádný spisovatel Beran nesnáší, když mu někdo rediguje práci. Nedávno mi bylo řečeno, že nějaká žena ve znamení Kozoroha bude kontrolovat materiál, který jsem napsala. Byla jsem vzteky bez sebe. Navenek jsem souhlasila, ale tajně jsem se rozhodla, že jí nedovolím změnit jediné slovo svého geniálního výtvoru. Budu jen předstírat, že s ní souhlasím. Své návrhy předkládala tiše, téměř bázlivě a proti své vůli jsem jasně viděla, jak jsou inteligentní. Proč mě samotnou nenapadlo zkrátit tu větu a změnit to slovo? Když jsem neochotně vyplnila její instrukce do puntíku, zlepšení textu bylo bolestně očividné. Kozoroh opět vyhrál.

     Nakonec jsem ve své agresivní beraní mysli došla k závěru, že nemá cenu s nimi bojovat. Vy byste měli udělat totéž. Politujte vtíravého obchodníka, který chytne do hrsti holuba Kozoroha a myslí si: "Tenhle chlapík je hračka. Dokážu mu prodat Brooklynský most." Ještě se má hodně co učit.

    Protože Kozoroh se vmísí mezi skupinu lidí velice nenápadně a podvědomě se schovává v pozadí, není vždy snadné rozeznat tělesné charakteristiky tohoto znamení. Tito lidé mohou být podsadití a svalnatí, štíhlí a houževnatí, nebo buclatí a měkcí. Ale bez ohledu na tvar těla vždy působí dojmem, že jsou vrostlí do země, dokud se nerozhodnou přemístit jinam. Většinou mají rovné tmavé vlasy, tmavé klidné oči a snědou nebo olivovou plet. Uvidíte i Kozorohy s kudrnatými blonďatými vlasy a modrýma očima; ale dobře si je prohlédněte. Nevypadají, jako kdyby se měli narodit s tmavými vlasy, očima a kůží? Vezměte si například Marlene Dietrichovou. Plet jako drážďanský porcelán, zelené oči a slámové hedvábné vlasy. Podívejte se na ni pozorněji; Sledujte její klidné, rozvážné pohyby. Zaposlouchejte se do hlubokého hrdelního hlasu. Vzpomeňte si na její legendární tvrdohlavost v obchodních věcech a zcela světskou ctižádostivost. Nehodí se tyto rysy spíš pro image vyrovnané spolehlivé brunety? Naučte se rozeznávat tyto jemnosti a nikdy se vzhledem Kozoroha nedáte oklamat.

    Tyto osoby vždy obklopuje aura melancholie a vážnosti. Žádná z nich zcela neunikne vlivu Saturna - přísné sebekázni a sebezapření. Mnozí mají silné nohy a nosí rozumné boty. Mají schopné ruce, hlas je obvykle vyrovnaný a konejšivý a pravděpodobně si povšimnete určité jemnosti, která působí lichotivě a přesvědčivě. Kozorozi mohou vypadat a jednat neškodně jako péřová přikrývka, ale jsou pevní jako hřebíky. Nedají si pokoj a dokážou strávit urážky, stres, zklamání a povinnosti se stejným klidem; s jakou koza stráví rezavé plechovky; střepy a kartonové krabice. Stejně jako toto zvíře mají železné žaludky a nebezpečné rohy. Zatímco veselí rozesmátí extroverti rozdávají energii na všechny strany, Kozoroh nikdy neuhne ani o milimetr napravo či nalevo. Vytrvale stoupá po stezce vzhůru s vrozenou vírou v bezpečí prošlapané cesty a opovržením k lákavým zkratkám, o kterých ví, že jsou plné zrádných jam.

    Lidé v tomto znamení nesmírně obdivují ty, kdo absolvovali cestu na vrchol hory před nimi nebo kdo pro tuto pout stanovili pravidla. Dvoří se úspěchu, respektují autoritu a ctí tradici. Mnoho energických impulsivních lidí je považuje za úzkoprsé snoby. Kozoroh by naproti tomu mohl. označit své kritiky za zbrklé a pošetilé, ale obyčejně je příliš moudrý, aby si takovou sebeobranou zbytečně dělal nepřátele. Raději se podřídí. Souhlasí. Přizpůsobí se. Nebo se jen zdá, že to dělá? Pustí sice ostatní před sebe, ale často navzdory vší logice dojde do cíle první. Pečlivě se vyhýbá překážkám a ostrým kamenům. Není divu, že málokdy zakopne. Oči nemá upřené na hvězdy, ale přímo před sebe a nohy má pevně na zemi. Žárlivost, vášně, impulsivnost, hněv, frivolita, plýtvání, lenost, lehkomyslnost - to vše jsou překážky. Ať se o ně přerazí ostatní. Kozoroh ne. Možná se krátce s lítostí ohlédne na ty, kdo upadli, nebo vzdá věčný hold těm, kteří mu v minulosti přispěli radou a pomocí, ale hned zase pokračuje ve vytrvalém stoupání; dokud nedosáhne cíle.

    Existují Kozorohové, kteří jsou rozkošně romantičtí, kteří rozumějí zvláštnímu svitu měsíce a nádherně vybarveným motýlím křídlům. Nedopustí však, aby jim emoce zatemnily smysl pro fakta. Alespoň ne tehdy, jsou-li typičtí Kozorozi. Jestliže napíší krásnou báseň plnou fantazie a iluzí, bude mít solidní téma a správnou interpunkci. Nikdy nedovolí, aby city přesáhly únosnou míru. Chcete-li si získat Kozorohovu úctu, nevzpírejte se konvencím. I odvážnější jedinci - a ti jsou výjimkou-zachovávají alespoň vnější dojem společenské přípustnosti. Scény na veřejnosti a nekontrolované vášně v nich vzbuzují rozpaky.

    Čas od času některý Kozoroh zapomene zakrýt svou ctižádost a odmítne pracovat, dokud není postaven do čela. V tom případě se z něj stane tvrdohlavá koza, která trvá na tom, že musí začít přímo na nejvyšší příčce žebříku, kam podle svého názoru patří. Takový postoj přirozeně vytvoří zasmušilého, pesimistického, chladného a sobeckého člověka, kterého je nemožné uspokojit. Pár pořádných herd však většinou stačí, aby se vrátil na správnou cestu.

    Je typické, že mladí Kozorohové jsou spokojenější než starší. Mají k tomu dobrý důvod. Mládež totiž téměř po čínském způsobu idealizuje předky a staré osoby. Úctu k moudrostí a zkušenostem stáří má vštípenou v povaze. Když dospěje a "úctyhodní předci" a staršinové již nežijí, bezuzdné chování moderní generace může konzervativní Kozorohy vyděsit a zmást. Jenom chodí a kroutí hlavou a něco si mumlají o starých dobrých časech. Naštěstí se jich značná část přizpůsobí. Je dojemné pozorovat šedovlasého Kozoroha, jak skotačí s mládeží a poprvé se učí poznávat radosti dětství, které jako vážný jinoch propásl. Starší Kozorohové se chovají bud jako frustrované rychlokvašené okurky, nebo si spokojeně hledí svého a tančí rock'n'roll. Někteří uvíznou někde mezi a s potlačovaným vzrušením sedí na postranní čáře a podupávají nohama do taktu hudby, nikdy však neseberou dost odvahy skočit na kolotoč.

    Málokdy se přihodí, aby Kozoroh strkal svůj dobře formovaný nos do záležitostí jiných lidí nebo aby se vyžíval v pomluvách. Pokud na jeho znamení působí nepříznivý vliv Blíženců nebo Ryb, může být trochu upovídaný, ale normálně mu stačí si hledět svého. Málokdy někomu vnucuje své rady, ale pokud úmyslně vyhledáváte jeho praktickou moudrost, neváhá vám ji poskytnout patřičně přísným tónem. Také čeká, že ji beze zbytku přijmete. Naučil se zvládat povinnosti a odpovědnost a tolerovat frustraci. Nedokážete-li následovat jeho příkladu, nebude s vámi ztrácet čas, aby vás to naučil, a jediné, co od něj dostanete; bude špetka soucitu.

    Možná jste se dočetli, že Kozorohové se vdávají nebo žení pro peníze či společenské postavení. To je přehnané, i když musím poznamenat, že to byl určitě Kozoroh, kdo řekl: "Je stejně zajímavé se zamilovat do dirigenta jako mít poměr s druhými houslemi." Praktický Kozoroh se zřídka vrhne do obchodu nebo do manželství, aniž by byl finančně připraven na to první a citově na to druhé. Tito lidé dělají pro pocit bezpečí podivné věci. Nepouštějí z mysli, že jednou přijde stáří. Dokonce i mladé lidi instinktivně těší navštěvovat strýčka Jaspera nebo tetu Minervu. Nakonec pro ně milující příbuzní mohou mít v rukávě pár akcií nebo nějaký majetek-kromě toho, že jsou příjemní. Určitě by neradi viděli, aby staří odkázali veškerý majetek kanárkovi. Asi si myslíte, že je to chladný a vypočítavý přístup, ale pro Kozoroha je rozumný. Příležitost nemusí na jeho dveře klepat dvakrát. Uslyší hned první zaťukání. Ve skutečnosti se opírá o dveře a naslouchá a čeká na ně.

    V dětství bývají Kozorohové slabší a nemocnější než ostatní mládež, ale s věkem vzroste i jejich síla a odolnost vůči nemocem. Střízlivá mírná povaha typického Kozoroha mu dodává neuvěřitelnou vytrvalost a takový potenciál přežít, že není neobvyklé, když se dožije sta a více let. Těmto lidem by se mělo dařit vyhýbat se doktorům a nemocnicím, ale vždy tomu tak není, protože strach, nejistota, obavy a zasmušilost jsou nebezpečnější než bakterie a viry. Žádná dieta, umírněné návyky nebo odolnost vůči nemocem nepřekoná nebezpečí pesimismu. T"i, kdo se chtějí vyhnout nemocem, by měli mít hodně pohybu na čerstvém vzduchu a vypěstovat si pozitivnější vstřícnější povahu. Zdravý venkovský vzduch a svěží větřík tolerance udělají pro Kozorohovo zdraví zázraky. Téměř všichni Kozorohové obou pohlaví mají citlivou pokožku. Trpí vyrážkami z nervozity, alergiemi a oloupáváním kůže, dále nadměrným pocením, zvětšenými páry a akné. Běžné jsou žaludeční potíže z nestravitelných jídel a duševního stresu. Mohou se vyskytnout i zlomeniny končetin. Kolenní čéšky, klouby a kosti jsou rovněž zranitelné oblasti a dalšími plody jejich melancholie jsou psychosomatická paralýza, silné bolesti hlavy a ledvinové infekce.

    Buď mají krásné bílé silné zuby, nebo neustálé problémy se zubními kazy, jež vyžadují časté návštěvy zubaře. Pokud se v souhrnu vyhnou chronickým nemocem způsobeným dlouhotrvajícími depresemi, jejich životní výdrž je pozoruhodná. Není ovšem žádná legrace. být posledním listem na stromě, když trpíte artritidou a revmatismem. Aby Kozoroh zůstal zdravý, musí vyhledávat slunce a vysmívat se dešti.

    Je to taková ostýchavá líbezná duše, snad trochu tvrdohlavá, ale v zásadě jemná. Vypadá tak neškodně. Ideální člověk, kterému se dá důvěřovat a svěřit - a přitom příjemně pozvedne vaše sebevědomí. Kdo by mu mohl ublížit nebo ho podezřívat z ctižádosti? A zatím Kozoroh využívá vaší slabostí, domýšlivosti a žárlivosti, aby se sám stal silnějším. Je užitečný a nakonec se stane tak nepostradatelným, že ho požádáte; aby převzal otěže. Potom bude vše nenápadně řídit z kouta a skromně tahat nitkami autority. Potlačí svou ješitnost, aby dostal, po čem skutečně touží - postavení opravdového vůdce. S laskavou, ale přísnou a obezřelou moudrostí hlídá, aby minulost nebyla opomíjena, a přítomnost chrání před zmatky; abyste mohli bezpečně budovat budoucnost.

     Nemusí být v čele přehlídky s velkou dechovou kapelou. Vydá k ní povolení a-naplánuje její trasu zpoza scény. Všechny ty odvážné skutky na vysokém laně potřebují Kozorohovu silnou záchytnou sít, kdyby si účinkující špatně vypočítali krok a spadli. Kázeň a formalita jantarové černě a námořnické modré - střízlivá praktičnost hnědé - hluboké poctivé sny tmavě zelené - to jsou nenápadné barvy jeho trvalé duhy. Pomalu kráčejte jeho tichým lesem s kobercem měkkého mechu a pnoucím se břečťanem a hledejte osm ukrytých pokladů Saturnových. Pod Kozorohovou smuteční vrbou leží pohřbené sytě červené rubíny. Zůstaňte - a poznejte věčnou krásu čistého hladkého onyxu. Kozorohovo olovo je pevné a Kozorohovo uhlí zakládá trvalé ohně.

 

Muž Kozoroh

 

    Má kolem sebe cihlovou zeď, kterou si sám postavil. Je ostýchavý, ale silný a odolný. Je příjemný, ale sveřepě ctižádostivý. Jako legendární mlčenlivý rozvážný kovboj dává Kozoroh ,zdánlivě přednost samotě. Není to tak docela pravda.

    V skrytu duše touží po obdivu. Hrozně rád by vzrušoval publikum akrobacií na visuté hrazdě. Ve svých tajných snech je nenapravitelný romantik, ale Saturn ho spoutává. Tato planeta přísné kázně vyžaduje vyrovnané chování, praktické činy a vážné úmysly. To je kříž, který musí nést, a často je příliš těžký. Někdy zakrývá svou frustraci strohostí a někdy vás překvapí nečekaným, protismyslným humorem, i když je to vždy poťouchlý ironický druh. Ale ten je často nejzábavnější a Kozorohové dovedou tyto vtipy patřičně podat.

    Otočte vyrovnaného spolehlivého Kozoroha naruby a najdete veselého něžného snílka, který touží, aby mu vítr čechral vlasy, a je omámen sladkou vůní komplimentů, který hladoví po vzrušení a žízní po dobrodružství. Jen pár šťastných jedinců dovede osvobodit tuto osamělou duši z jejího tajného vězení.

    Máte-li sklon soudit knihu podle obalu, sluneční znamení vám mohou báječně pomoci. Myslíte si, že z tohoto chlapíka by byl výborný učitel, ale mizerný milenec. Právě jste dospěla k rozhodnutí, že než aby byl váš, raději by se měl stát prezidentem. Udělal na vás dojem muže, který by raději viděl své jméno zapsané na seznamu významných společenských osobností než ve vašem diáři. A pak náhle zjistíte, že má srdce teplé a přátelské jako příjemný oheň v krbu za zimních večerů. Vím, že vás to rozradostnilo, ale počkejte chvilku, než se rozběhnete ho obejmout a budete očekávat, že s vámi poletí na Měsíc. Toto překvapení, které jsem právě popsala, je součástí jeho niterné povahy: A niterná povaha znamená niternou povahu. S největší pravděpodobností nikdy nenechá své W lhavé sny bezstarostné extáze uniknout ven. Vy jenom víte, že jsou uvnitř. To je všechno. Nečekejte od svého Kozoroha, že bude běhat bosý v ranní rose. Jeho základní povahu nemůžete změnit.

    Co však můžete udělat, je smát se jeho rádoby veselým historkám, dokud nenajde odvahu vám vykládat zajímavější věci. Můžete udělat narážku, že si myslíte, že pod jeho konzervativním chováním se skrývá potlačovaný oheň, a on postupně získá dost důvěry, aby nechal vyšlehnout několik plamenů. Můžete mu říci, že se vám jeho sny zdají barevnější, protože žádný sen není tak zářivý jako ten, který se skutečně vyplní, takže ho povzbudíte jich spřádat víc. Jednoho dne dosáhne vrcholku své vyvolené hory a vy budete stát vedle něho, hrdá na svého odhodlaného Kozoroha a šťastná, že jste věřila jeho realistickým snům.

    Kozorohové předstírají, že mohou žít bez komplimentů, a způsob, jakým se při pochvale chovají, je přesvědčivý důkaz. Řekla jste někdy vašemu partnerovi něco hezkého a všimla si, že jeho výraz se nezměnil ani v nejmenším? Nedělejte předčasné závěry. Jen protože je takový odborník v balamucení sebe sama, nemusíte se dát obalamutit také. Ve skutečnosti zoufale potřebuje slyšet, jak je dobrý, chytrý, hezký, žádoucí a zajímavý, ale protože své potřeby málokdy dá najevo, většinou přijde zkrátka. Proto také neví, co má dělat, když ho někdo otevřeně obdivuje, takže zakryje rozpaky ironickým vtipem nebo ignorováním řečeného, což je reakce působící jako studená sprcha, a mnoho lidí se rozhodne už nikdy neriskovat chválu tváří v tvář tomu kamennému obličeji. Tak se vytvoří dojem, že nemá rád poklony, a dostává jich ještě méně. Je to bludný kruh. Možná je to spíš vaše vina než jeho. Až budete příště svého Kozoroha chválit, podívejte se mu na uši. Vidíte, jak zrůžověly? Všimla jste si, jak mu slabě zajiskřilo v očích a zacukal mu nos? Je šťastný jako blecha. Že neskáče radostí nebo se neválí v trávě jako Lev neznamená, že není mocně potěšen a nevyrostl o několik metrů. Potřebuje být viděn jako správný chlap, kterým je. Povaha a hvězdy mu brání dělat si reklamu. Budete muset být jeho tiskovou mluvčí.

    Tento muž je to, co pěstitelé nazývají pozdní květ. V mládí je vážný jako sova, ale jak dospívá, postupně se uvolňuje, a je-li typický Kozoroh, může skončit jako nejmlaději vypadající a chovající se osoba v okolí. To jistě stojí za uvážení. U jiných mužů musíte po celá léta tolerovat nestálost a pošetilost a potom čekat na nudné stáří. S Kozorohem nejdříve váš elán asi trochu pohasne, ale pomyslete, na co se můžete těšit! Váš partner sice s vámi nepoletí do Paříže hned na začátku vašeho vztahu, ale třeba vás vězme do Indie zhlédnout Tádž Mahal o padesát let později, když si ostatní muži naříkají na bolavé klouby. Není to špatný obchod. Pokud patříte k typu, který se nejdřív nacpe sytými předkrmy a potom poslušně žmoulá zeleninu, není to muž pro vás. Milostný vztah s Kozorohem -pokud skončí sňatkem - je jako jíst zákusek na konci jídla, kam patři

    Tento obrácený proces stárnutí ve vás přirozeně vyvolá zvědavost, není-li zde nějaký háček, pokud se týká věrnosti. Je. Je pravda, že na začátku vašeho vztahu budete mít málo starostí, že by se vám váš Kozoroh zatoulal. Je také pravda, že v pokročilejším věku může mít tendenci si trochu vyhodit z kopýtka. Přesto je v porovnání s ostatními znameními jistější vsadit na něj, protože tento muž prakticky pálí kadidlo na rodinném oltáři. Ačkoliv může zvažovat drobné indiskrétnosti, když začne.jeho opožděný rozkvět, nikdy by je nevyměnil za rodinný krb, děti a vás. Rodinná pouta jsou pro něj téměř posvátná. To zahrnuje rodinu, kterou založil s vámi, a jeho vlastní, které je oddán od dětství.

    Rozhodně vám nepomůže urazit jeho matku nebo být odměřená k jeho bratrovi. Buďte připravená milovat příbuzné, i když ve vás vzbuzují asi tolik lásky jako pichlavý kaktus. Nejenže je bude bránit, ale pokud se dostanete s jeho rodinou do nepříjemných půtek, napětí způsobené snahou být loajální k dvěma rodinám u něj může vyvolat zasmušilost a mrzutost. (Jestli existuje něco v tomhle světě, co nechcete, je to vyvolat Kozorohovu zasmušilost a mrzutost.)

    Můžete narazit na jedince, který otevřeně pohrdá svými příbuznými nebo který s hořkostí přetnul rodinná pouta, aby se již nikdy neohlédl zpět - ale seškrábejte povrch jeho nezávislosti a najdete hlubokou citovou ránu, která v minulosti způsobila tak netypické chování. Mnoho Kozorohů žije doma dlouho poté, co si jejich přátelé užívají radovánek mládenecké volnosti. Také se obvykle zamilují později než většina mužů a zřídka se ožení předtím, než dosáhnou určitého pracovního postavení.

    Vzhledem k zaujetí dobrým rodokmenem a dokonalostí se budou důkladně rozhlížet. Kozoroh si vybere dívku, která bude dobrá matka. Potom bude muset být dobrá kuchařka a hospodyně. Potom se budě muset dobře oblékat, aby udělala dojem na obchodní společníky a přátele a pokud možno je předčila chováním i inteligencí. Až v poslední řadě zběžně zkontroluje,jestli je hezká nebo jestli působí-na jeho fyzické smysly. Hned vám musí být jasné, že na tom moc nesejde, máte-li zplihlé vlasy, prázdnou lahvičku s parfémem nebo nemáte nohy, kvůli kterým by vás Miss Universe nenáviděla. Hlavně mu nezapomeňte ukázat rodinnou wedgwoodskou keramiku. Jednou týdně pozvěte jeho matku na oběd a ukažte mu, jak rozumně nakládáte s financemi. Na příští schůzku s sebou přiveďte svou čtyřletou sestru. Jste-li jedináček, vypůjčte si sousedovic batole. Jemně a často mu utírejte nos dobře vyžehleným kapesníkem, hovořte o přání být členkou primátorova výboru pro občanský rozvoj, kráčejte klidně, prohoďte pár francouzských frází a rozplývejte se nad dětmi v kočárku. Považujte jeho otce za nejmoudřejšího člověka, jakého jste kdy potkala, a jen tak mimochodem se zmiňte o svém prastrýci, který pomáhal Carnegiemu vybudovat jeho impérium, nebo o předkovi, který bojoval po boku George Washingtona ve Valley Forge. Jste-li hezká, tím líp pro vás. Ale krása nikdy nemůže nahradit vlněnou přikrývku, kterou jste uháčkovala pro jeho sestřenici Bessie. Můžu vám téměř slíbit, že pokud neprojdete inspekcí jeho rodiny, nevezme si vás. Samozřejmě existují výjimky, ale jsou tak vzácné, že by od vás bylo vysoce nezodpovědné spoléhat na to, že váš Kozoroh je jednou z nich.

    Až vás jeho rodina požádá o ruku - tedy až vás on požádá o ruku - dupněte si: Silně: Dejte mu na vědomí, že máte jeho příbuzné moc ráda, ale že jste si vybrala sdílet jeho lóže a stůl. Jinak strávíte mnoho sobotních večerů vařením večeře pro jeho strýčka Charlieho nebo snahou pomoci jeho mladší sestře překonat bolestné dospívání.

    Protože Kozorohové jsou v přítomnosti opačného pohlaví vždy lehce nervózní, občas některý pronese nemístnou poznámku, učiní neobratný pokus o narážku nebo ze sebe bude dělat ostříleného tvrdého chlapíka. Je to jen typická metoda jak zakrýt rozpaky a zvědavost vůči žhavým vášním průbojnějších lidí. Nenechte se tím zmást a nemyslete si, že po vás chce, abyste hrála Bonnie pro jeho Clydea. Nejste žádná Mae Westová. Jste dáma a nikdy na to nezapomeňte. Třeba vrhá kradmé pohledy na hvězdu večera, ale rozhodně to není typ ženy, se kterou by se oženil. Možná to zní jako rada vaší staropanenské tety Abigail, ale jestli ji považujete za staromódní, klidně si oblečte vyzývavé bikiny, namalujte si oči zelenou řasenkou, nalejte na sebe voňavku a polibte ho na veřejnosti. Možná že nakonec budete kráčet k oltáři v bílém závoji, ale nebude to vedle ženicha ve znamení Kozoroha.

    Hezký dárek pro manžela Kozoroha by byla sbírka básní. Čím romantičtější, tím lepší. Pokud ho nebudete od začátku cvičit v umění vyjádřit náklonnost, mohla by se z vás stát dobře zaopatřená manželka, která je zbožňovaná a vážená, má za manžela perfektního muže, ale která citově strádá. V té době vám už nepomůže stěžovat si, že vám nikdy neřekne, že vás miluje. Jenom se na vás podívá s výrazem ublížené nevinnosti nebo s nevrlým znechucením (podle síly Saturnova vlivu při narození) a trpělivě vám vysvětlí: "Ty ses zbláznila. Jasně si pamatuju, jak jsem ti říkal, že tě miluju, když jsem ti dal zásnubní prstýnek; a znovu když se narodil náš Calvert."

    Myslí si, že byste měla vědět, co k vám cítí, protože vás živí a poctil vás možností vychovávat jeho děti, vytírat jeho podlahy a leštit jeho trofeje. Pro Kozoroha jsou sentimentální vyznání pozlacováním zlata. Možná se zeptá: "Co bys chtěla, Richarda Burtona?" Tady se vám naskýtá příležitost říci hlasité "ano". Trochu ho to vyleká. Nestane se z něj Richard Burton, ale tím šokem si možná uvědomí, že něžně zašeptané "miláčku" při vhodných příležitostech neohrozí jeho mužnost.

    Jako otec bude Otec - doslova ztělesněním tohoto slova. Vždy bude v čele stolu a to platí i pro pikniky. I když bude sedět na papírovém ubrusu rozestřeném u mraveniště, toto místo je stejně čelo stolu. Bude vyžadovat úctu a poslušnost a trvat na dodržování povinností a kázně. Ale oplatí to upřímnou oddaností, dokonce sebeobětováním, a pravděpodobně schválí velké narozeninové večírky a hodně veselé vánoce. U těchto otců nehrozí, že by nechali rákosku odpočívat a děti rozmazlovali. Dohlédnou na to, aby šly k zubaři a udělaly si úkoly, i kdyby to mělo stát pár ran. Důrazně jim vštípí smysl pro organizaci a spolehlivost. Potomkům to jistě neublíží, i když to může poněkud zdusit jejich elán. Připomeňte mu, že rodičovství může být kromě vážné odpovědnosti i legrace. Představte si ho jako tátu z dob Charlese Dickense. Naučte děti, aby mu štědře dávaly pusy na dobrou noc, a otce povzbuzujte, aby je bral na sportovní utkání, na ryby nebo plavat. Je-li dost přísný, pamatujte, že pokud to nepřežene, výhledově to dětem jenom prospěje. Až bude houpat na kolenou vnoučata, stane se překvapivě benevolentním. Dědečkové Kozorozi se báječně hodí na hlídání dětí. Dokonce znám jednoho, který jezdí se svým vnukem na kolečkových bruslích.

    Muž ve znamení Kozoroha se málokdy ožení ve spěchu a potom toho dlouze lituje. Spíš si dá se ženěním načas a kaje se jen krátce. Většina manželství s Kozorohem je solidní, ale udělá-li tento muž chybu, skoncuje to rychle a nedá ženě druhou příležitost. Rozvod ho děsí, takže se to nestává často, ale když k němu dojde, je to definitivní. Jinak řečeno, má-li toho dost - má toho dost.

    Váš manžel zřejmě podřizuje milování určitému řádu, stejně jako nákupy, korespondenci, bankovní záležitosti, návštěvy muzeí a galerií a čištění zbraně a trofejí. Může se to zdát poněkud prozaické a nesentimentální, ale vzpomeňte si, že Kozoroha zajímá tělesná stránka lásky dávno potom, co se ostatní manželé pro vyjádření citů uchýlí k poezii. Znamená to přesně to, co jsem řekla už na začátku. Zákusek přijde naposled. Až bude v důchodu, bude mít víc času věnovat se technikám vyjádření náklonnosti. To je lepší než pojištění. A to máte se svým Kozorohem také-pojištění proti deštivému dni, proti samotě a všem ranám ošklivého světa. Každá rozumná žena musí ocenit hodnotu Kozorohovy oddanosti. Nebude z něj ohnivý milenec, který se vám dvoří se zasněnýma očima a vášnivými vyznáními. Ale ochrání vás před všemi ženskými strachy. Je to tvrdý chlap s měkkým srdcem. Naštípe dřevo do hřejivého ohně a potom si s vámi před něj sedne a něžně vás bude držet za ruku. Bez ohledu na to, kolik šedivých vlasů, kil nebo vrásek vám přidají ubíhající roky, pro něj budete stále vypadat jako dívka, která ho přiměla říci "miluji tě". Když se nad tím zamyslíte; proč by to měl pořád opakovat? Jednou to stačí, když to vydrží tak dlouho.

 

Žena Kozoroh

 

    Typická žena Kozoroh neexistuje, Může to být kurátorka v muzeu, která nosí babiččiny brýle, nebo tanečnice, která nosí z legrace fíkový list. Uvidíte ji na rodičovské schůzce či jak smaží hamburgery v kavárně nebo organizuje největší dobročinný ples ve městě. Žena Kozoroh může být ozdobou společenských rubrik v novinách, zdrženlivě se usmívat za zády manžela, který kandiduje ve volbách, nebo přelévat záhadné tekutiny ve zkumavkách. Ale ať dělá či nosí cokoliv, její činnost i tajné cle bude řídit Saturn.

    Dovede být super ženská, koketní a okouzlující natolik, aby se s ní muž cítil jako ohromný medvěd grizzly, který ji ochrání-před studeným krutým světem. Nebo může být ledová, zamlklá a povznesená, bezpečně usazená na svém mramorovém piedestalu a vyzývající vás, abyste svou chytrostí získal její ušlechtilou ruku. Jakkoli na vás působí, pod ženskými svody a praktickými rozumnými způsoby se skrývá stejný cíl - pevné odhodlání ukořistit toho pravého muže, který se může stát důležitým, na kterého by byla hrdá a který by byl jejím dětem dobrým otcem.

    Tolik žen ve znamení Kozoroha buduje kariéru, že si asi myslíte, že láska a manželství jsou u nich.až na druhém místě. S láskou jste to uhodli. S manželstvím ne. Je třeba si uvědomit, že jejich cílem je zabezpečení, autorita, respekt a postavení. Nezáleží na tom, jestli uspokojí tyto potřeby před tabulí jako učitelky, za stolem v práci jako vedoucí nebo vedle ctižádostivého manžela, jehož společenský život i domácnost organizují s nenásilným šarmem a uvážlivým plánováním. Tato žena dojde uznání tak či onak. Některým se to podaří psaním knih, přednášením, malováním nebo skládáním hudby. Je překvapivé, kolik Kozorohů obého pohlaví má neobvyklý umělecký talent. Možná pramení z vrozeného smyslu pro rovnováhu a harmonii a z vědomí, co lahodí smyslům a co je správné.

    Dokonce i ženy, které najdete v kabaretech nebo coby příslušnice nejstaršího povolání na světě (těch bude jen pár), si nakonec vezmou hlavního komika nebo majitele divadla anebo alespoň nejzámožnějšího zákazníka. Koza musí šplhat nahoru. Ať je výchozí pozice nízko nebo vysoko, vrchol kopce, který poskytuje náležitý rozhled; ji uspokojí víc. Na této ženě není nic okázalého. Nikdy ji neuvidíte se důrazně prosazovat; dokonce si můžete myslet, že je natolik poslušná, že se spokojí se zadním sedadlem. Jen vyčkejte: Uvidíte, kdo bude povýšený.

    Nemyslete si, že by nikdy neobětovala kariéru kvůli manželství. Jen jí dejte unci získat společenské postavení a vést vaši domácnost a uvidíte, jak rychle ztratí zájem o práci (jedna z mála věcí, které udělá rychle). Bude-li třeba, ráda bude dál pracovat, aby vám pomohla vyšplhat na horu úspěchu - nebude líná. Jinak však bude spokojenější v pozici manželky, pokud je to dobré postavení s dostatečným finančním zabezpečením.

    Jednou z nejtypičtějších a nejpříjemnějších stránek této ženy je přirozený půvab a dobré způsoby. Potkáte třeba dívku, která byla vychována v chatrči o jedné místnosti u železniční dráhy nebo jejíž otec pracuje v uhelných dolech, ale pokud se nerozhodne odhalit svůj původ (což pravděpodobně neudělá), budete přesvědčen, že pochází z dobré rodiny a navštěvovala jednu z nejlepších škol. Kozorohové mají vrozený smysl pro společenský šarm a konzervativní konvenční vzhled.

    Každý muž, který naváže vztah s ženou Kozorohem, by se měl o tomto znamení dozvědět jeden základní fakt. Zdá se být povahově i citově vyrovnanější, než ve skutečnosti je. Její chování vás může přesvědčit, že je pevná jako skála a nic nedokáže rozčeřit její zdánlivý klid. Pravda je, že podléhá mnoha náladám. Říkáte, že všechny ženy podléhají náladám, ale tato dívka se může propadnout do skutečně hluboké a dlouhotrvající zasmušilosti. Cítí-li, že se s ní špatně zachází nebo že nemá dostatek vážnosti, bude takto chmurně dumat celé dny, týdny a dokonce měsíce. Nazývá to realismem a rozumností, ale tento pesimismus s depresí mají mnohem hlubší kořeny. Vyvolává je strach z budoucnosti, starosti v přítomnosti, rozpaky nad minulostí nebo podezření, že je někomu pro legraci či je v nějakém ohledu neschopná. Tyto ženy neberou škádlení lehce. Omezte je na minimum. Po pravdě řečeno, nejsou schopny pochopit vtip, jsou-li v pozici oběti. Nemusíte je bez přestání zahrnovat komplimenty (stejně vycítí, kdy jsou neupřímné), ale nevoďte je za nos v důležitých věcech a chvalte je tak často, aby si uvědomily svoji skutečnou hodnotu.

    Je pro ně těžké být bezstarostné v milostných záležitostech. Pod chladným povrchem Kozoroha se skrývá dost tělesné touhy, mnohem víc, než si lidé myslí. Není však nikdy uspokojena náhodně. Ztrácet čas vášnivými objetími a extaktickými polibky, zatímco budoucnost je nejistá, rozhodně není její hobby, ale jakmile se jednou rozhodne, že jste ten pravý s dostatečnými ambicemi i finančními prostředky, bude přítulná jako medvídek panda a dokonce i vášnivá. Kozorohové nevěří v neurčité sny, které bez cíle plují mlžnou modrou oblohou. Chtějí vědět, kam je loď lásky doveze a že pluje v bezpečných vodách. Zamýšlíte-li přenést tuto dívku přes práh svého domu, postavte pod ním pevné základy. Dejte ho dobře pojistit a splaťte hypotéku pokud možno co nejdřív.

    Patrně bude ve společnosti velmi dbát na etiketu a bude tíhnout k zvláštním zvyklostem, jako je používání rytých kroužků na ubrousky či židlí potažených. vyšívaným goblénem. Všechno musí být správné a tradice dodržována za každou cenu. Také možná občas podlehne zvyku nakupovat v nejdražších a nejexkluzivnějších obchodech, kde bude přesto trvat na slevě. Nevadí jí koupit si šaty ve výprodeji, pokud mají patřičnou značku.

    Pro tyto ženy je charakteristická osobitá svěží krása. Zřídka najdete nějakou, která není neobyčejně atraktivní. Přesto jsou si svým vzhledem nejisté a často potřebují ujišťovat, že jsou hezké. Ačkoliv nesnášejí nepoctivost ve všech formách, nevadí jim lhát o jejich věku. Obvykle jim to také projde, díky obrácenému Saturnovu stárnuti. V dětství připomínají malé babičky, potom najednou vykvetou do ženskosti a po vrcholu života vypadají jako mladé dívky.

    Byla by hrozná chyba ignorovat jejich rodinu. Muž, který se ožení s dívkou Kozorohem, se ožení i s jejími příbuznými. Nemá cenu si myslet, že vaše partnerka je jiná. Není. Postupně se přestanete smát vtipům o tchyních (místo toho vás asi rozpláčou). Mnohokrát je žena Kozoroh jediným zdrojem finanční nebo morální podpory pro rodinu nebo obojího. Bude se starat o nemocného rodiče s oddaností, která může vést k tomu, že se zcela vzdá myšlenky na manželství. Často jí tato obět nepřijde vzhledem k upřímné lásce k rodině zatěžko, ale i když se jí příčí, silný smysl pro zodpovědnost a povinnost jí nedovolí uniknout.

    Nejlépe bude, když se smíříte s lichocením své tchyni v naději, že je to prima žena, která si ho zaslouží. Nehádejte se o politice s tchánem, a musíte-li kritizovat manželčiny sourozence, dbejte na to; aby to byla konstruktivní kritika založená na upřímné víře v jejich schopnosti. Kozorohové mají často na starosti příbuzné, kteří mají problémy nebo jsou invalidní, a nikdy nedovolí, aby kvůli sebevětší lásce tyto povinnosti zanedbávali. Raději byste měl hned vyčlenit jeden pokoj pro návštěvy příbuzných. Ale má to i svůj přínos. Budete mít ženu, která je laskavá a ohleduplná i ke své vlastní rodině. Tato dívka pochopí, když musíte každý týden dávat rodičům určitou sumu peněz, a pravděpodobně bude dobrou společnicí vašim sourozencům. Je to typ ženy, kterou vezmete domů na návštěvu a matce okamžitě padne do oka. Protože však jsou muži tak protichůdní; takový okamžitý souhlas může způsobit, že ze vztahu vycouvají. Vždy je zábavnější bojovat s námitkami proti. dámě vašeho srdce. Ale to bude jen k vaší škodě, protože matka má pravdu. Typická dívka Kozoroh je vynikající manželka.

    Domov této ženy často vypadá tak bezvadně čistý a dobře funguje, že máte dojem, že v zákoutích se schovávají malí skřítkové, kteří po půlnoci vylézají a zuřivě čistí a leští a vaří. Chyba. Poslední místo, kde byste takové pohádkové bytosti. našel, je v blízkostí Kozoroha. Jejich praktičnost a víra v doložená fakta znemožňuje jakoukoliv sympatii se světem fantazie. Dívka Kozoroh by nevěřila ve skřítka, ani kdyby jí seděl přímo na špičce nosu. Ovšem ve vší upřímnosti je třeba přiznat, že i když není zrovna snílek či stoupenec okultních mystérií, získá-li solidní fakta, je schopna najít romantiku a poezii i v nejvšednějších situacích.

    Má smysl pro krásu, který dokáže přeměnit i ošklivé a nemotorné věci v krásné a užitečné. Není jí cizí drsný poryv severáku, ani není hluchá vůči stříbrné písni jarního deště a zpěvu osamělého skřivánka. Dobrá hudba na ni hluboce působí a je okouzlenou patronkou téměř všech forem umění. Možná potřebuje vidět kouzlo a dotknout se ho, aby v něj věřila. Skřítek by u ní patrně pořídil líp, kdyby rovnou vysypal, kde je schovaný ten hrnec zlaťáků, místo aby na to jen dělal narážky v pohádkách.

    Většina Kozorohů si šetří fantazírování pro historii a hrdinské skutky minulosti. Protože tato žena ctí tradici a váží si těch, kdo na cestě za úspěchem překonali překážky, je pro ni snazší nadchnout se nad Gettysburgským projevem Občanské války než nad vaším posledním šíleným nápadem. Ve skutečnosti je opravdová romantička, která má větší představivost než popletové s nereálnými fantaziemi. Každá lednová dívka má v duši působivou poezii; ale nemá příliš soucitu pro básníky, kteří hladoví někde v podkroví. Postarej se o jídlo a nájem a teprve potom se hoň za svým snem, ať je to cokoliv - to je Kozorohovo motto. Také se ujisti, že ten sen stojí za to, aby ses za ním hnal. V neúspěchu nevidí nic krásného ani magického.

    Asi se budete muset o svou ženu dělit s dobročinností. Bude neúnavně pracovat pro chudé a bezbranné, ale zřejmě dá přednost uplatnit svou dobročinnost ve skupinovém úsilí než individuálně. Sympatie a soucit Kozorohů jsou vždy organizované, zřídka roztříštěné. Tyto ženy jsou přirozenými vůdčími osobnostmi ženských klubů.

    Dětem patrně matka Kozoroh vštípí jak šetrnost tak úctu ke kvalitě. Bude je učit, že buď se spokojí s tím, co mají, nebo se bez toho budou muset obejít. Přesto budou dostávat nejlepší kousky masa a koupí jim nejlepší značku bot. Hospodárnost pro ni nutně neznamená láci. Od dětí bude očekávat zdvořilost k příbuzným a starším lidem a pravděpodobně je naučí vybraným způsobům. Nebudou rozmazlované a nebudou si moci dovolit neposlechnout. Dáte-li této ženě knihu o dětské psychologii, spíš ji nejdřív použije k výprasku neposlušného dítěte a přečte si ji až později. Příliš vřelé polibky asi nebudou vítány, ale těžko byste našel oddanější matku, než je Kozoroh. Bude dětem trpělivě naslouchat. Zřejmě bude trochu moc přísná a nebude mít tolik pochopení pro dětská trápení; ale bude fascinovaným publikem pro jejich úspěchy Dítě, které přiběhne domů s výkřikem: "Hádej, co jsem se dneska naučil," se rozhodně nesetká s nezájmem matky, jež nikdy nebude příliš zaneprázdněná, aby svým potomkům odepřela pozornost. V dospívání může vzniknout mezi rodičem a dětmi bariéra, zejména když se střetne Saturnův konzervatizmus s liberalismem mládí. V tomto stádiu může matka potřebovat pomoc při chápání nadšených snů svých dětí. Možná získá trpkou zkušenost, že dětem nemůže diktovat přátele a omezovat je, aby z nich vymodelovala "přijatelné" osobnosti. Avšak je natolik inteligentní, aby se přizpůsobila a zatáhla rohy, pokud to vypadá, že by mohla víc ztratit než získat.

    Protože mnoho ženských Kozorohů má citlivou pokožku, příliš se nelíčí. Mnohé jsou na kosmetické prostředky alergické. Ale příroda je odměnila přirozenou krásou, která nepotřebuje moc přikrášlovat a kterou si udrží dlouho potom, kdy se jiným ženám vytratí svěžest z tváří. Některé vás ohromí nádhernou pletí, pevnými rysy .a jasnýma očima v osmdesáti letech i později.

    Trpělivě pomáhejte své ženě překonávat nedostatek sebedůvěry. To, že nemá ráda sebeklam, neznamená, že jí chybí představivost. Můžete s překvapením zjistit, že některé její realistické sny vám docela sedí. K jejím špatným stránkám může patřit tvrdohlavost, ale netrpí nervozitou ani si nestěžuje. Bude vás tlačit k úspěchu, přesto však zůstane něžná a oddaná. Ví, jak si vás nenápadně a jemně omotat kolem prstu. Její láska obsahuje hloubku, která je trvalejší než vypočítavá, spalující a náročná láska jiných žen. Kdo říká, že nevěří na pohádky? Jenom moudrá dívka Kozoroh se mohla podívat do očí šeredné ropuchy a poznat prince. A nejen to - jestli se s ní oženíte, nikdy vám nedojdou čisté ponožky

 

Dítě Kozoroh

 

    Patříte-li k lidem, které matky nenávidí, protože si myslíte, že všechna novorozeňata vypadají jako malí dědečkové a babičky, schovejte si svůj popis pro nemluvně ve znamení Kozoroha a nebudou vám tolik odporovat. Tyto děti totiž připomínají miniaturní osmdesátníky. V mládí vypadají staře a ve stáří mladě. Ta scvrklá sušená švestka v kolébce bude mít jednou hladký obličej, zatímco ostatním už budou přibývat vrásky. Možná to má něco společného s tím, že se narodily v lednu starý rok odchází a nový přichází. Tento zvláštní kolotoč se hodí ke známému obrazu starce s vrásčitým obličejem vedle novoročního kojence se slonovinovou tváří.

    Máte-li dítě Kozoroha, brzy si povšimnete této nesrovnalosti. Od raného dětství budete mít poněkud nepříjemný pocit z jeho podivné zralosti. Řeknete mu něco povzbudivého, jako například: "Chce náš malej mazlíček kousek sladkýho koláče?" a ono se na vás vážně a zamyšleně podívá, jako kdyby bylo zvědavé, jaké hlouposti od váš ještě uslyší. Průměrný rodič nepotřebuje moc takových pohledů, aby přestal na toto dítě šišlat.

    Ve svých chutích a zálibách jsou malí Kozorohové cílevědomí a pozitivní, ale příliš je nevyjadřují. Nevztekají se a nebuší dramaticky pěstičkou do bramborové kaše, ale dokážou dát jasně najevo své negativní reakce. Matka se často cítí poněkud zastrašená, ale nedokáže přijít na přesný důvod. Prostě se cítí pošetile a nezodpovědně. Jako kdyby byla dítě místo rodiče.

    Toto dítě není typ, který podlehne zbožným přáním. Doleze přesně na místo, kam se chce dostat. Napadne vás, že si vše pečlivě zorganizovalo, když jste ho přebalovala, a nyní postupuje podle plánu. Je rozhodné a nikdy se nestydí dát najevo své požadavky. Přednese je jasně a potom trpělivě čeká na odpověď. Předpokládejme, že řeknete "ne". Není-li to nic důležitého, pravděpodobně se smíří se zklamáním bez plačtivých scén. Je-li to něco, co doopravdy chce, dosáhne toho tak či onak. Vaše "ne" pro ně moc neznamená. Místo aby odporovalo, bude to ignorovat a hrát o čas, dokud vás neunaví a nevzdáte to.

    Jak bude váš potomek růst, zorganizuje si život do určité rutiny. Bude si ukládat hračky na vymezené místo, a pokud narušíte jeho systém, značně ho to vyvede z míry. Typické dítě Kozoroh se obvykle přizpůsobí jídelnímu režimu a chození na nočník a nebude mít takový zájem o dětinské triky a vylomeniny jako jeho vrstevníci. Už ve velmi raném věku tito chlapci a děvčátka dávají přednost domácímu životu. Raději půjdou na piknik s mámou a tátou nebo budou sedět doma a poslouchat řeči dospělých, než aby běhali venku s dětmi stejného věku. Málokdy mají partu kamarádů, spíš jen několik blízkých přátel nebo možná jednoho nejlepšího kamaráda, se kterým sdílejí tajemství.

    Škola pro ně většinou není velkou zátěží. Nemají-li konfliktní ascendent nebo Měsíc v neklidném znamení, budou pozoruhodně zodpovědní při vypracovávání domácích úloh. Přijdou domů, pověsí si kabát a okamžitě zasednou k úkolům. Opravdového Kozoroha by netěšilo si hrát, dokud nejdřív nevyřídí povinnosti

    Když dojde na zábavu, jejich hra má často formu předstírání, že jsou dospělí. Děvčátka se ráda oblékají do matčiných šatů. Někdy navrhnou: "Ty budeš miminko a já maminka," což vám asi nebude moc příjemné, protože vaše dcera bude ve své roli nezvykle přesvědčivá. Budete se cítit jako hlupák, když budete žvatlat v ohrádce, zatímco ona, ve vysokých podpatcích a s perlami na krku, se na vás podívá skrz velké brýle a řekne přísně: "Buď zticha, nebo půjdeš do postele bez večeře." Získáte dojem, že bude lepší s touto hrou rychle přestat, nebo vás opravdu zažene do postele. Někdy dítě Kozoroh předvádí úlohu rodiče pro domácí zvířata a bere toto zodpovědné postavení velmi vážně. Chlapci si rádi hrají na učitele, doktory, železniční výpravčí nebo na tatínka. Když si váš synek oblékne otcův svrchník a do pusy si strčí dýmku, možná budete mít chuť požádat ho, aby dojel do samoobsluhy pro vejce - dokud si neuvědomíte, že umí řídit pouze koloběžku a ještě si na ní vždy odře kalena. Tyto děti také rády kreslí a poslouchají hudbu, ale nemarní čas bezcílnými hrami. Často jsou zcela zaujaté myšlenkou udělat něco praktického, co by bylo užitečné, až z toho je nakonec nepříliš podařená chňapka na hrnce nebo penál na tužky. Měly by být povzbuzovány, aby si víc hrály venku. Nevyhledávají čerstvý vzduch a sluneční paprsky s velkým nadšením, ale svědčí jim; odstraní chmurné pavučiny z jejich mysli.

    Pro učitele je zpravidla příjemné učit Kozorohy, ale mohou ztrácet trpělivost s jejich pomalými a zatvrzelými metodami učení. Přesto si učitel může zřídka stěžovat na nepozornost nebo zanedbávání studia. Jakmile tyto děti pochopí základy, stanou se z nich dobří studenti. Neučí se rychle ani nezáří inteligencí, ale jsou důkladní a pečliví. Nad jejich schopností se soustředit nelze mávnout rukou. Pomáhá jim k nejlepším známkám.

    Když vaše dítě přinese domů poznámku, že je poslušné, snaživé a spolehlivé, ale "nerado se zúčastňuje třídních diskusí... odmítá recitovat... je bojácné, chybí mu sebedůvěra a nezapadá do kolektivu," začnete se obávat, jestli jste nevychovala introvertního knihomola a beznadějně nespolečenskou bytost. Potom se jednoho dne váš malý Kozoroh mimochodem zmíní, že musí být ve škole brzy kvůli zjišťování prezence. "Proč musíš zjišťovat prezenci?" divíte se. Odpověď vás šokuje. "No, protože jsem předsedou třídy." Nato vykřiknete: "Proč jsi nám to neřekl?" Odpoví s nedbalou skromností: "To přece není tak důležité." Ale začervená se a bude ho to těšit. Tak to bude chodit i v dospělosti. Bude zjevně pomalejší než ostatní, zdánlivě nespolečenský a černá ovce, ale tiše a nevyhnutelně skonči v nějaké vůdčí pozici, protože extroverti si uvědomí, že je jediný, kdo je zodpovědný. Kozorohové mohou být určeni k hlídání pokladů a vedení záznamů, zatímco společenské bytosti se baví a sní, ale nebudou to považovat za zneužití. Hledají respekt a autoritu.

    Občas některý Kozoroh příkře a neústupně sekýruje slabší jedince a sourozence; což může vyústit v dětskou krutost, ale častěji se podřídí dominantnějším znamením. V tom případě může vyvstat problém; že sourozenci toto dítě šikanují, a vy si budete myslet, že s ním vláčejí nespravedlivě. Nedělejte si starosti. Dovede se o sebe postarat. Znám jedno děvčátko Kozoroha, které se zcela podřizuje své starší agresivnější sestře ve znamení Střelce. S trpělivostí zemského znamení přijímá rozkazy od energičtější osobnosti. Nikdy neodmlouvá ani se nehádá. Ale po obzvlášť nepříjemném komandování starší sestra najednou zjistí, že se jí "ztratily" boty, kartáč na vlasy nebo oblíbený svetr. Nakonec se věci vždy najdou a nikdo v rodině nemá nejmén3í představu, jak "zmizely", ale několik následujících týdnů je pak starší sestra ohleduplnější. Nikdy nepodceňujte Kozorohův smysl pro sebezáchovu. Nějakým způsobem se skóre vždy vyrovná.

    V přítomnosti opačného pohlaví jsou malí Kozorohové ostýchaví, ale vzbuzuje v nich silný zájem. Uslyšíte poznámky typu: "Kluci jsou ubrečení moulové," a "Holky jsou praštěné čmuchalky," ale na svatého Valentina, svátek všech zamilovaných, jsou podivně vzrušení a rozesílají přání bez podpisu. V milostné sféře pro ně může být dospívání bolestné. Až začnou chodit na rande, budou potřebovat vaši podporu a citlivý přístup.

    Být rodiči lednových dětí je požehnáním. Kromě velmi mála výjimek je to jako dárek od Boha. Toto dítě je obvykle sladké jako medový koláček, který nesnáší, pokud není donuceno říci něco krutého a bolestného. Nedostávají-li se vám peníze na činži, vždy si můžete vypůjčit pár bankovek z jeho napěchovaného prasátka. Bude zdvořilé ke starším a ochotné skoro bez říkání, kromě řídkých záchvatů tvrdohlavosti. Zorganizuje si povinnosti a bude brát svou budoucnost vážně, i když ho asi budete muset nutit si umýt uši. Bude tíhnout k domovu a rodině s upřímnou oddaností a zřídka budete mít starost, kde je. Většinou bude přímo vedle vás a bude se těšit z každé minuty. Má své vlastní zářivé, solidní a reálné sny. Nemějte obavy, když bude ignorovat pohádky o Sněhurce a Zlatovlásce. Až budete stará a šedivá a budete se cítit ztracená a zapomenutá bezohlednou mladší generací, vád syn nebo dcera Kozoroh si budou upřímně vážit vaší moudrostí. S nadšením vás budou zvát na návštěvu nebo vám dokonce nabídnou, abyste u nich bydlela. Jako kdyby říkali - tentokrát doopravdy: "Dobře, já teď budu máma (nebo táta) a ty budeš miminko. Starala ses o mě s láskou. Teď se budu já starat o tebe." Nebude to žádná fikce, ale Hans Christian Andersen nenapsal šťastnější konec.

 

Podřízený Kozoroh

 

    Rozhlédněte se po kanceláři, jestli ho uvidíte. Žádné tajné slídění v,osobních záznamech s daty narození. Můžete rovnou vynechat toho svérázného chlapíka s mohutnými licousy a náhrdelníkem z medvědích zubů. Také hned vyškrtněte toho hejska, co se vytahuje hrdinskými kousky v hospodách a dobytými ženskými srdci. To nejsou ty správné typy.

    Veselý George, který udržuje osazenstvo kanceláře ve stavu paniky svými neustálými kanadskými žertíky; rozhodně není Kozoroh: Ani bezstarostný Louie s.hbitým jazykem a přehršlí nápadů či nový vedoucí propagace s hedvábnou oranžovou šálou, který si pohvizduje na obchodních jednáních.

    Co takhle ten pilný pracovník s odměřeným vystupováním, který nosí šle a češe si pěšinku uprostřed? Ten s nenápadnými ponožkami a fotografií rodiny v koženém rámu na stole. Obvykle přichází o několik minut dřív a odchází o pár minut později. Hlava mu sedí pevně na ramenou a tužky má vždy ostře ořezané. Spolupracovníci ho oslovují "pane" a vy si ho voláte vždy; když nastanou potíže. Samozřejmě je to Kozoroh.

    Koho jiného byste mohli zavalit prací, která by porazila koně - ale ne kozla? Je vaší spolehlivou pojistkou, když se věci zašmodrchají, a on vám bez velkých řečí vytáhne trn z paty. Pochybuji, že někdy vrazí do vaší kanceláře. Klidně vstoupí a patrně se nejdřív přesvědčí, jestli nejste zaneprázdnění.1eho oblečení i chování jsou konzervativní a je jediný z podřízených, kterého nikdy nepřekvapí déšť bez deštníku. Neztratí aktovku v metru ani nezapomene, kam si položil oběd. Oběd? Přirozeně. Co jiného by měl v tom papírovém sáčku? Restaurace jsou drahé. Kromě toho nerad dává spropitné a tlačí se v davech.

    Naposledy jste ho viděli se usmát, když vaše sekretářka poznamenala, co byste si bez něj počal. Není to typ, který by se pořád zubil. Také není pošetilý a frivolní. Může sice občas dát k dobru pár vtipů svým sarkastickým způsobem nebo se diskrétně ohlédnout za hezkou dívkou, ale nikdy nepřekročí hranice dané Saturnem. Většinou si hledí svého. Kozoroh má sklon se nad nevázaným veselím extrovertnějších kolegů spíš přísně mračit než se k nim přidat, i když jeho typický cynický humor může být velmi zábavný Když je ve formě, je těžké ho překonat.

    Musíte uznat, že má jedinečné a cenné klady: Tento podřízený je ten pravý člověk, kterého poštvete na přísného a podezíravého pracovníka daňového úřadu. Když je s ním Kozoroh hotov, už není tak podezřívavý, tím méně přísný. Dokonce může být zdvořilý a uctivý. Každý nedovede úspěšně zastrašit daňového úředníka. Pamatujete se na toho vlezlého chlapíka, co vám chtěl prodat parfémované pásky do stroje v krabicích posázených falešnými drahokamy za několik set dolarů, abyste pozvedl pracovní morálku vašich sekretářek? Po dvou minutách strávených s vaším Kozorohem už mačkal ve výtahu knoflík do přízemí a vypadal jako sražený nákyp.

    Tušíte, že tento váš zaměstnanec to v životě dotáhne mnohem dál, ale je těžké si představit, jak to provede. Nemá v sobě nic bojovného či otevřeně ctižádostivého. Není to povrchní bezohledný kariérista. Zkusme to znovu. Není povrchní kariérista. Svým mírným nenápadným způsobem je však chladně odhodlán dostat se tam, kam míří. Ti, kdo mu brání ve vytrvalém postupu nebo ho využívají, brzy zjistí, že není žádný slaboch. Přijme své povinnosti bez reptání nebo odporu, ale nedá sebou vláčet. Kozorohové se silně nepříznivým planetárním vlivem v nativitě mohou být překvapivě krutí a bezohlední. Avšak průměrný Kozoroh uštědří lidem, kteří ho tahají za rohy, pouze výhrůžný pohled a nevrlé zavrčení.

    Pro případ, že máte na svém pracovišti jednu z těchto výjimek z pravidla, vám povím o Kozorohovi, který pracoval v obchodě s koblihami. Pravděpodobně měl při narození ascendent ve Lvu nebo Měsíc v Blížencích či v Beranu. Tento muž nosil drahé italské boty a velké knoflíky do manžet. Zažil za týden víc milostných dobrodružství než jiní muži za celý život - alespoň to tvrdil. Rád vyprávěl choulostivé historky, a když zrovna neflirtoval se zákaznicemi nebo každého neomračoval svou suverenitou, vymýšlel pěkně bláznivé projekty a výstřední reklamy. Většina lidí by nikdy neuhodla, že je to Kozoroh, ale měli by ho důkladněji pozorovat a poslouchat ho.

    Navzdory bezmeznému flirtování se tón jeho hlasu při telefonickém hovoru se snoubenkou stal velmi něžný a ochranitelský. Člověk, který byl v její přítomnosti hrubý, by se neodvážil to zopakovat. Dal všem jasně najevo, že je to dáma. Před svými rodiči byl zaražený a uctivý. Ke každému, komu bylo přes padesát, se choval se zdvořilostí hraničící s obřadnou úctou. S dětmi zacházel velmi jemně. Mocní a slavní lidé z něj udělali pokorného zbožňujícího obdivovatele. Neustále vykládal přátelům i neznámým lidem, že jednou seděl v letadle vedle slavné herečky, nebo jak byl jednou pozván na recepci do guvernérovy rezidence. Všechno kupoval ve výprodeji, včetně oněch italských bot. V celém městě měl pověst člověka, který dává nejmenší, možné spropitné, i kdyby měl ušetřit jen desetník: Jinými slovy, pod tím okázalým zevnějškem se skrývala typická povaha Kozoroha. Tento průbojný extrovert.při pochvale zrudl a v přítomnosti významné osobnosti se stával neuvěřitelně stydlivým. Pokud potřebujete další důkaz, že to byl Kozoroh, nakonec koupil celou síť obchodů s koblihami. A mimochodem, při těch extravagantních reklamách neriskoval vlastní peníze. Byly to vždy peníze někoho jiného.

    Typický Kozoroh je extrémně svědomitý. Udělá-li chybu nebo se splete v úsudku, cítí se nešťastný. Sesazení z funkce ho deprimuje. Je-li třeba, bude pracovat přesčas, ale nebude se mu líbit, když kvůli vám příliš často zmešká večeři s rodinou. Tento člověk klade rodinné povinnosti na první místo a teprve potom dře do úpadu v práci, je-li to nezbytné. Nemění zaměstnání často. Poměrně brzo si vytýčí cíl a snaží se o jeho dosažení s nezvratnou úporností. Pokud jde o budoucnost, není nestálý ani nerozhodný. Nikdy nedovolí; aby vrchol jeho hory zamlžily imaginární sny a sentimentální touhy. Tituly s ním většinou ani nehnou. Nehledá slávu. Hledá opravdové mocenské postavení; chce být ten, kdo hájí pevnost, zatímco individualisté a velcí idealisté se venku honí za motýly. Nepotřebuje své jméno napsané zlatými písmeny na dveřích; aby se cítil důležitý. Ale nezapomeňte postupně rozšiřovat pole jeho působnosti a zodpovědnosti a plaťte mu tolik, aby se vyrovnal sousedovic rodině. Musí bydlet ve správné čtvrti, posílat děti do správných škol a jeho žena se musí oblékat s větším vkusem než její přítelkyně: To vyžaduje značné peníze. Tento Kozoroh bude rád žvýkat starou kůži, kousky železa a staré žárovky, aby si vysloužil dezert v podobě salátu z bankovek posypaných kaviárem společenského postavení. Jeho nejlepším přítelem kromě členů rodiny je patrně jeho bankéř.

    Ženy v tomto znamení šplhají na horu po stejné stezce jako příslušníci mužského pohlaví. Nic je nesvede z odhodlání dosáhnout významného postavení ve firmě nebo si vzít šéfa za muže. Vcelku nezáleží na tom, kterou možnost si vyberou, pokud z toho vyjdou vítězně. Tato žena nechodí do práce s nalepenými falešnými řasami a nikdy ji nepřistihnete zasněnou. Je to dáma. Zřídka zvýší hlas nebo se připojí k drbům. Má důležitější věci na práci, než kdo má s kým poměr a co řekla Emily, když se Marilyn vrátila z oběda pozdě. Po pracovní době možná projeví větší zvědavost. Někdy žije z podrobností o milostných vztazích jiných lidí, ale nebaví se o tom na úkor práce pro šéfa. To je logické, protože onen šéf se může stát jejím manželem. Je zde však další důvod. Všichni Kozorohové mají silný smysl pro povinnost, úctu k nadřízeným a vnitřní kázeň, jež je nutí se nezúčastňovat machinací podřízených.

    Vaši zaměstnanci obou pohlaví budou mít dobrou pracovní morálku. Odsuzují lidi, kteří chodí do práce pozdě á marní čas planým tlacháním. Nemají trpělivost s neúčinnými metodami či procedurami postrádajícími zdravý rozum a přeorganizují pracovní postupy, aby zajistili přiměřenou efektivnost. Ne všichni Kozorohové jsou bankéři, učitelé a knihovníci. Také jsou vynikající badatelé, neobyčejně zruční zubaři,` nadaní inženýři a architekti a jsou zdatní v obchodu, výrobě a politice. Mnozí jsou klenotníci, ministři; ředitelé hotelů, ředitelé pohřební služby, obchodníci s uměním nebo antropologové, ale ať mají jakékoliv povolání, berou ho vážně.

    Nezapomeňte, že tito.lidé mají i tvůrčí stránku. Váš podřízený může mít koníčka, který vás překvapí. Třeba se o nedělích promění ve velmi dobrého umělce nebo se o víkendu zabývá hudbou, pokouší se sochařit, prodává nemovitosti; zkouší štěstí v zahrádkářství, zpívá ve sboru nebo navštěvuje kurs dramatického umění. Kultura je jeho srdci blízká. Stejně tak matka příroda. Jeho opravdové lásky zahrnují rodinu; domov, práci, peníze, prestiž, knihy; umění včetně hudby a toto pořadí je celkem výstižné. Služební cesty přenechte zaměstnancům v Beranu, Lvu, Blížencích nebo Střelci. Většině Kozorohů při pohledu na kufr vyrazí na čele studený pot. I když to není tak zlé, budou šťastnější při dojíždění vlakem do práce než při letu do vzdálených končin. Kromě toho, kdo by držel všechno pod kontrolou, až budou pryč? Vzpomeňte si, co se stalo, když si váš Kozoroh vzal v létě dovolenou. Někdo z kanceláře objednal čtyři tucty těch parfémovaných pásek do stroje v krabičkách s falešnými drahokamy.

 

Nadřízený Kozoroh

 

    Znám nadřízeného Kozoroha, který je typickým představitelem tohoto znamení. Je hlavním impresáriem slavného zpěváka z Hobokenu ve státě New Jersey. Málo lidí to ví. Žádné neonové nápisy nenesou jeho jméno a novináři nepíší pikantní novinky o jeho činnosti: Jeho obličej nikdy neuvidíte na obálce časopisu Time, ale možná budete muset projít jeho inspekcí dřív, než dostanete šanci vnutit některé skvělé nápady. svému idolu.

    Tento Kozoroh je pevně usazený za stolem, odkud obratně řídí neuvěřitelně složitý život slavné osobnosti. To sahá od vyzvednutí zpěvákových příbuzných na letišti přes koupi jachty k zapůjčení světlometů na premiéru. S klidem si poradí s horkými bramborami, jako jsou soudní žaloby nebo daňové problémy tím, že postoupí příslušný brambor do trouby příslušného právníka nebo účetního a přitom dohlédne, aby nezůstal syrový ani se nepřipálil. Jeho telefon neustále zvoní voláním SOS od dalších členů početné suity a on přesně ví, kdo je kde a proč a kdy se vrátí. V hlavě má čtyři miliony čísel včetně vrcholně tajných informací, za které by reportéři obětovali cokoliv, úvodní scény dvacet let starého filmu, počet prodaných lístků na současný film a nejrychlejšího dodavatele horkých špaget s italskou sýrovou omáčkou.

    Jeho den nikdy nekončí. Začíná za úsvitu a o půlnoci končí udílením příkazů, které by měly být provedeny hned ráno. Často se holí, sprchuje a obléká v kanceláři. Každý, kdo je v obrazu, ví, že kdyby náhle zmizel ze scény, nastal by blázinec. Na diskotéce by vypadal silně nepatřičně a v nočních klubech, kde se musí občas povinně ukázat, se necítí ve své kůži.

    Tento nadřízený má pro své působení k dispozici celé patro budovy na Manhattanu. Kromě přijímací haly a množství místností je tam také jeho obrovská soukromá kancelář. V jednom rohu je velký oválný stůl, na kterém jsou hory novin a papírů vyžadujících jeho pozornost. Dále se zařízení skládá ze dvou velkých pohovek, několika čalouněných židlí, konferenčních stolků, těžkých závěsů;-lamp, knihoven a měkkého mechového koberce. Dokonce má jídelnu se stolem tak velkým, že by se k němu na oběd vešlo celé osazenstvo Metropolitní opery, s příborníky, porcelánem, zrcadly, talíři, stříbrnými příbory a sklenicemi. Stěny jsou pokryty vzorovanými tapetami a místnost lemuje několik akvárií s drahými tropickými rybami. Mysleli byste si, že jste v něčím bytě místo v kanceláři zaneprázdněného šéfa.

    Právě tam také jste. Protože musí strávit tolik hodin mimo domov, tento Kozoroh si ho jednoduše přenesl sem. Jiní nadřízení jsou možná rádi, když se dostanou z domu do obchodního světa, ale on ne. Domov je pro něj posvátný. Skoro v každou hodinu najdete v jeho blízkostí příbuzné. Nikdy nezanedbává rodinný život kvůli práci.

    Protože je tak charakteristický šéf ve znamení Kozoroha, jeho zvyky by vám měly hodně napovědět o všech ostatních. Pro ty, kdo u něho pracují; představuje otcovskou postavu přísnou, ale spravedlivou. Vyžaduje plnění povinností a běda zaměstnanci, který zapomene nakrmit jeho drahocenné rybičky. Málokdy při vydávání příkazů zvýší hlas. Jeho tón je strohý, ale klidný, kromě řídkých příležitostí, kdy ho hloupost nebo lajdácké chyby donutí ke křiku. Návštěvníky někdy odrazuje jeho vážné formální chování, ale podřízení brzy zjistí; že má měkké srdce, a nepřipustí žádnou kritiku šéfa od lidí neznalých věci - i když si někdy trochu bručí pod vousy, když vedoucí práskne bičem. Jakmile se flákají, málem jim utrhne hlavu, ale v nouzi jim bez řečí přidá padesátku a sekretářčině matce pošle do nemocnice květiny. Chválu od něj slyší zřídka. Největší ocenění je zamumlané: "Jo, to je dobré." Ale je chápavým posluchačem osobních problémů svých podřízených a dohlíží na to, aby dobře jedli a nosili pořádné boty, když prší. Zaměstnanci jsou jako rodina a hlavou domácnosti je bezpochyby šéf Kozoroh.

    O vánocích nerozdává prémie jako Ježíšek, ale.také neskrblí; když zaměstnanec po dovolené v Las Vegas nemá na zpáteční cestu nebo když jeho věrnému asistentovi, který skáče,jak on píská, nestačí výplata na zaplacení výdajů na léčení. (V prvním případě pošle místo hotových peněz zpáteční letenku, a to v turistické třídě. Mrhání nepatří k jeho koníčkům.)

    I když bývá příkrý, umí být. také mírný a zakřiknutý. Pochvala mu zbarví uši do růžova, ačkoliv málokdy přizná, že ji vůbec slyšel. Dobročinné spolky od něj vždy dostanou šek, a pokud se jejich činnost týká dětí nebo starých lidí, přidá k darované sumě další nulu. Musí se mu připomínat, aby si odpočinul nebo se naobědval, protože kvůli smyslu pro odpovědnost zanedbává osobní potřeby. Čas od času podlehne černé melancholické náladě; zavře dveře, dívá se z okna na Central Park a nikdo se neodvažuje narušit jeho soukromí. Telefonní hovory a pracovní problémy jsou uloženy k ledu, dokud deprese nepomine. Obléká si konzervativní tmavé barvy v nenápadném stylu a má dědečkovské kapesní hodinky, na kterých často kontroluje čas. Vypadá spíš jako usedlý bankovní úředník než dynamický vůdce této uspěchané doby. Většina drobných předmětů na jeho stole jsou starožitnosti, které doplňuje nemalý počet vybledlých fotografií manželky, dětí a všelijakých příbuzných.

    Toto je nefalšovaný obrázek nadřízeného Kozoroha. Zapamatujete-li si jej, budete mít celkem dobrou představu, co můžete očekávat od svého. Volný čas určitě nepromarní. Bude od vás čekat, že ho napodobíte. Telefony nezvoní? Dobře. Máte čas roztřídit dopisy. Máte dnes celkem volný den? Tím lépe. Aspoň můžete odnést tyhle krabice do skladu. Pracujete-li jako jeho sekretářka, nepilujte si v práci nehty, a jste-li jeho zaměstnanec, neubíjejte čas telefonními hovory se svou dívkou v zadní kanceláři. Váš šéf se může náhle zjevit jako zamračený bůh pomsty. Rovněž by nebylo moudré, aby vás navštěvoval váš zarostlý beatnický bratr s kytarou. Ani Kozorohova nábožná oddanost rodině - své i vaší mu nezabrání zvednout pohoršeně obočí. Ženské podřízené, které jsou zahaleny oblakem parfému, a mužští pracovníci, kteří si v konferenční místnosti cvičí golfové údery, nenajdou na pracovišti Kozoroha spokojený domov. Pokud jde o něj, parfém má místo v lahvičce a cvičné údery patří na golfové hřiště (nejlépe v nejlepším sportovním klubu).

    Vždy na něj zapůsobí postavení těch, kdo vystoupili na horu úspěchu o několik stupínků výš než on, takže si u něj uděláte dobré oko; máte-li známosti mezi společenskou smetánkou. Pokud jste nepromovali na Vassaru nebo Harvardu, tak mějte proboha alespoň tetu nebo strýce, kterým se to podařilo.

    Zařiďte, aby se dozvěděl, že každou středu zvete matku na oběd nebo že platíte školné mladšímu bratrovi, a máte povýšení jisté. Čisté nehty, zdvořilé způsoby a perfektní pravopis jsou nezbytností. Dalším požadavkem je dobře odvedená práce bez stížností. Nikdy ho před cizími lidmi neoslovujte křestním jménem a nikdy před nikým nekritizujte jeho rodinu. K vánocům mu dejte omšelou olejomalbu Thomase Jeffersona, kterou jste objevili ve starožitnictví, nebo kámen, který jste loňské léto ukradli z prahu rodiště Nancy Hanksové. Kozorohové ctí historii. Jen mu neříkejte, že jste kámen ukradli. Ctí totiž taky čestnost a poctivost. Leštění klik vám nepomůže k vyšší výplatě, ale pochopení jeho osamělého srdce vám získá jeho důvěru. Jiní ho možná vidí jako přísného nekompromisního pedanta se srdcem z kamene. Dejte mu najevo, že ho vidíte takového, jaký skutečně je: jako ostýchavou a citlivou duši, které tajně touží být volná a bezstarostná, ale ví, že je spoutána Saturnovými požadavky dodržování určitého řádu, systému a autority Bude se k vám chovat jako k synovi či dceři. Když budete zlobit, dostanete naplácáno, když budete hodní, dostanete odměnu. Ale nenechá vás na holičkách, až budete mít problémy, ani před vámi nezabouchne dveře, až budete potřebovat pomoc. Jenom nezapomeňte krmit jeho exotické rybičky.

 

Kozoroh podle narození ve třech dekanech

 

Kozorozi, kteří se narodili v 1. dekanu (22.-31.12.), jsou více systematičtí a současně prožívají více melancholie. Bývají velmi nerozhodní v citovém životě, což mívá vliv na jejich osud a kontakty s lidmi.

 

Kozorozi, kteří se narodili ve 2. dekanu (1.-10.1.), mají podle některých astrologů sklon i k mučednictví, vnitřní rozervanosti. Bývají konzervativní a nesmiřitelní ve svých názorech. Mívají též mnoho rivalů. Ve svém životě dokáží mnoho, získají vysoké pocty a uznání. Osobní život je často alfou a omegou jejich pracovních zásluh.

 

Kozorozi, kteří se narodili ve 3. dekanu (11.-20.1.), mívají velkou představivost a charakterizuje je idealismus. Vytvářejí nové ideje a společenské doktríny. Milují pohyb, změny, cesty. Bývají pracovití a velmi pokrokoví. Bohužel, některým z nich chybí dostatečná průbojnost a odvaha. Prosím, vzchopte se a bude fajn.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář